Головна » Без рубрики » Тротуарна плитка: купити і не прогадати

Тротуарна плитка: купити і не прогадати

Міцна, як бетон або асфальт, тротуарна плитка не має аналогів серед будівельних матеріалів. Зносостійка, довговічна, красива — всі ці якості притаманні їй. Але плитка плитці не рівня, і не завжди заявлені якості відповідають дійсності. Як вибрати матеріал, щоб покриття прослужило довгі роки? На які ознаки звернути увагу? Від чого залежить ціна тротуарної плитки і чи має сенс заощаджувати на покупці?


Види тротуарної плитки: вібролиття чи вибропрессування

Тротуарна плитка, або, як її іноді називають, бруківка, — штучний матеріал для мощення тротуарів, прибудинкових територій, садових доріжок, терас і інших елементів міської та заміської середовища. Виготовляють її з бетону з різними добавками.

Чому ж тротуарна плитка є популярнішою у споживачів, ніж звичайний бетон або асфальт? Здавалося б, простіше зробити монолітне покриття, ніж ретельно викладати окремі елементи. Причин достатньо:

 • Естетика. Важко сперечатися з тим, що доріжки та майданчики, вимощені тротуарною плиткою, красивіше, ніж бетонні або асфальтовані. До того ж штучні елементи різноманітні за формою, розміром і кольором, що дає необмежену свободу дизайнерської думки.
 • Екологічність. На відміну від асфальту, тротуарна плитка не містить шкідливих домішок, а тому безпечна для навколишнього середовища.
 • Морозо- і жаростійкість. Якісна тротуарна плитка відмінно витримує і зимовий холод, і літню спеку, не тріскається і не плавиться (як це відбувається з асфальтом).
 • Ремонтопридатність. Якщо окремі елементи покриття вийдуть з ладу, їх легко замінити. Асфальтову або бетонну доріжку доведеться демонтувати повністю.

Тротуарну плитку виготовляють одним з двох способів — вібролиттям або вібропресуванням. Від технології виробництва залежать властивості виробів і їх ціна.
Вібролиття — найбільш простий і найменш витратний спосіб виготовлення плитки. Спочатку змішують цемент, пісок, щебінь (гранітний відсів, гравій), пластифікатори і барвник, розбавляють водою до рідкого стану. Пластикові форми поміщають на вібраційний стіл і заповнюють бетонним розчином. У процесі вібрації суміш ущільнюється, з неї виходить повітря. Якщо потрібно збільшити міцність плитки, між шарами бетону поміщають металеву арматуру. Через декілька днів плитку виймають з форм, для чого поміщають в гарячу воду. Перш ніж вироби будуть готові до продажу та експлуатації, має пройти ще 3 тижні. За цей час плитка остаточно висохне.

Вібропресування є виготовлення тротуарної плитки з напівсухий бетонної суміші. Масу поміщають в матрицю вибропресса. Під впливом вібрації і тиску пуансона формуються щільні елементи плитки.

За рахунок малої кількості вологи в бетонної суміші вибропрессованная плитка виходить міцніше, ніж вибролитая. Вона краще переносить морози і більш стійка до стирання. Завдяки всьому цьому вибропрессованная плитка служить довше (до 25, а іноді і до 50 років).
Поверхня плитки, виготовленої на вібропресі, шорстка (а не гладка, як у вібролітой), тому взимку і під час дощу покриття не ковзає. Ще одна перевага в тому, що вона довше зберігає колір.

Вібропресування — повністю автоматизований процес. Це гарантує високу точність дотримання стандартних розмірів плитки, а значить, легке і швидке укладання, красиве рівне покриття. При вібролиття ж часто втручається людський фактор. Результат — не тільки знижена міцність виробів через неоднорідність складу, але і різниця в висоті окремих елементів.
Деякі сучасні виробники виготовляють тротуарну плитку методом подвійного вибропрессования. В цьому випадку виріб має два шари: основний і лицьований. Технологія дозволяє розширити колірну палітру плитки, отримати яскраві оригінальні відтінки. За рахунок економії барвника (фарбується тільки лицьовий шар) зменшується вартість виробів.

Вартість квадратного метра тротуарної плитки: ціноутворюючі фактори

Вібропресування — більш дорогий спосіб виготовлення, так як вимагає складного, високоточного і далеко не дешевого обладнання. Але вартість тротуарної плитки залежить не тільки від методу виробництва.

До факторів, що визначають ціну, відносять:

 • Виробничі матеріали. Від вихідної сировини залежить міцність плитки, її здатність протистояти навантаженням, витримувати низькі температури і, як результат, термін служби. Для отримання якісних виробів використовують бетон марки як мінімум М400, приготований на основі цементу М400 або М500 з кількістю добавок не більше 20% (Д20) і крупнозернистого митого річкового піску (фракції до 5 мм). Це недешеві матеріали: їх наявність в складі збільшує вартість тротуарної плитки за квадратний метр.
 • Колір і якість барвника. Пігменти — дорогі добавки, тому кольорова плитка дорожче сіркою. Якщо в складі виробів використаний дешевий барвник, це, можливо, позитивно позначиться на їх ціні. Але вже через 2-3 роки експлуатації покриття втратить товарний вигляд. Якісні пігменти зберігають стійкість протягом всього терміну служби плитки.
 • Товщина. Чим більше матеріалів було потрібно для виготовлення виробу, тим воно дорожче. Логічно, що плитка товщиною 100 мм буде коштувати дорожче, ніж 40-міліметрова. Зате і прослужить вона довше за рахунок більш високої міцності і зносостійкості.
 • Армування. Плитка, посилена металевою конструкцією, витримує значні навантаження і може служити, наприклад, для мощення парковок для великогабаритного транспорту. Вона дорожча за звичайну на 10-15%.
 • Контроль якості матеріалів і готової продукції. Не всякий виробник тротуарної плитки в змозі собі це дозволити. Щоб здійснювати вхідний і вихідний контроль за всіма правилами, потрібна спеціально оснащена лабораторія, яку потрібно обслуговувати. Необхідно наймати додаткових співробітників і оплачувати їх роботу. Все це позначається на вартості продукції, проте гарантує її високі експлуатаційні властивості і довговічність.
 • Додаткова обробка поверхні. Найчастіше вона служить естетичним цілям — до способів декоративного оздоблення відносяться полірування, штучне зістарювання, нанесення малюнка. Але деякі види обробки забезпечують захист від ушкоджують зовнішніх факторів. Наприклад, застосовують водовідштовхувальні просочення, які захищають покриття від агресивної дії вологи. Додаткова обробка збільшує вартість плитки.
 • Виробник. Великі компанії часто реалізують продукцію через дилерську мережу. І якщо вам пропонують дешеву тротуарну плитку від виробника, цілком ймовірно, що це вироби сумнівної якості, виготовлені в кустарних умовах. Технологія вібролиття не вимагає ні складного дорогого устаткування, ні високої кваліфікації персоналу. Багато маленькі майстерні використовують цю технологію і гордо іменують себе виробниками. Їхня продукція зазвичай коштує дешево, але ні про дотримання ГОСТу  та якість в цьому випадку мова не йде.

Як вибрати тротуарну плитку? Покупцеві на замітку

На що ж орієнтуватися при покупці, якщо не на ціну? Відштовхуватися завжди коштує від мети придбання. Одна справа, якщо плитка потрібна для облаштування садової доріжки на дачі, і зовсім інша — якщо потрібно вимостити територію парковки. В обох випадках вимоги і до технічних характеристик, і до декоративних якостях будуть абсолютно різними.

 • Колір і форма. Ці якості не впливають на експлуатацію, але вони важливі з естетичної точки зору. Вибір диктується індивідуальними уподобаннями, і все-таки є кілька правил. Так, для мощення доріжок краще підходять нейтральні тони, наприклад сірий або білий в комбінації з коричневим, бежевим. Якщо потрібно створити яскраві акценти, вибирайте перевірені колірні поєднання: синій / жовтий, жовтий / червоний і т. Д. І не забувайте про те, що бруковані елементи повинні вписуватися в загальну концепцію ландшафтного дизайну. Особливо це важливо, якщо роботи ведуться відповідно до базисом кресленням. У нього зазвичай включений план, де чітко прописано кількість доріжок, майданчиків і т. п., Їх довжина, ширина і конфігурація. Виходячи з цього, слід підбирати форму і колір плитки.
 • Товщина. Говорити про те, що 80 мм краще, ніж 40, невірно: все залежить від умов експлуатації. Для мощення доріжки на дачі цілком достатньо 40 мм: така плитка без проблем витримає вагу людини і навантаженої садової візки. Переплачувати за зайву товщину в цьому випадку недоцільно. А ось для паркування легкових автомобілів 40 мм буде мало — потрібно як мінімум 80 мм.

На замітку

Розміри тротуарної плитки регламентовані ГОСТ 17608-2017. У продажу є плитка 30 і навіть 20 мм. Такі вироби мають свою область застосування — наприклад, створення декоративних елементів садового ландшафту. Але потрібно пам’ятати, що вони не відповідають ГОСТ і не призначені для серйозних навантажень.

 • Технічні характеристики і сертифікат відповідності. Найважливіші параметри — міцність бетону, морозостійкість і вологоємність. Від їх значень в кінцевому підсумку залежить, як довго прослужить плитка. Вимоги до них прописані в ГОСТ 17608-2017.
  Інша справа, що випуск продукції строго по ГОСТ — не обов’язкова умова для виробників бетонних елементів мощення. Тому, якщо ви хочете купити тротуарну плитку високої якості, радимо запросити сертифікат відповідності, в якому зазначені основні технічні характеристики. Серйозні виробники виготовляють плитку по ГОСТ, а деякі, як, наприклад, BRAER, навіть перевищують вимоги стандарту. До речі, сертифікат відповідності — це свідчення надійності виробника. Якщо компанія не готова надати документи на продукцію, навряд чи їй варто довіряти.
 • Рівномірність забарвлення. При покупці кольоровий плитки переконайтеся в тому, що лицьовий шар фарбують рівно, на ньому немає більш темних і світлих ділянок. Колір не повинен бути надто яскравим: через велику кількість добавок бетон стає менш міцним.

При виборі тротуарної плитки потрібно врахувати багато нюансів. Якщо одні ознаки легко визначити неозброєним оком, то інші (як, наприклад, морозостійкість, вологоємність та інші важливі характеристики) вимагають ретельного аналізу документації. Але є більш простий спосіб не прогадати — купити тротуарну плитку від виробника, перевіреного часом і ринком.