Головна » Будівництво » Розрахунок крокв і балок перекриття при будівництві даху

Розрахунок крокв і балок перекриття при будівництві даху

Перш ніж починати будувати дах своїми руками, бажано, щоб система крокв була розрахована на міцність. Для початку необхідно визначити снігове навантаження на дах. В інтернеті потрібно знайти карту снігових навантажень вашого регіону, за нею визначити номер свого снігового регіону і вибрати снігове навантаження за його номером в таблиці снігових навантажень. Якщо місто знаходиться на стику регіонів, краще вибрати більше значення навантаження.

Тепер те ж саме потрібно зробити з картою вітрових навантажень. Наприклад, Київ лежить в I вітровому регіоні, висота будинку буде 6,5 м, припустимо, що він будується в населеному пункті, тоді вибираємо коефіцієнт стовпця ( він відноситься до міських територій і рівномірно покриті перешкодами площ, будинки на околиці селищ відносяться до стовпця А, А стовпці – коефіцієнти для відкритих просторів, узбереж водойм і морів, пустель, тундр), к=0,65, коефіцієнт множимо на значення навантаження для свого регіону, тобто виходить 32×0,65=21 кг/м2.

Тепер знадобиться програма з розрахунком, зроблена у вигляді Excel-таблиці, завантажити її можна, наприклад, звідси http://www.zodchii.ws/files/info-56.html. Відкриваємо файл під назвою «Розрахунок кроквяної системи» і відразу випадає вікно: «Навантаження».
Перед очима таблиця, в блакитних комірках потрібно поміняти значення на свої. Наприклад, у розділі «Вихідні дані» змінюється кут нахилу (наприклад, 36°), крок крокв (відстань між кроквами зазвичай робиться від 0,6 – 1 м , нехай буде 0,6), навантаження покрівлі (навантаження від ваги матеріалу даху, в даному випадку 5 кг/м2) :

У графу сніговий район вписується сума вітрового і снігового навантаження: 180+21=201кг/м2.

Значення «Утеплення» залишається без змін, якщо утеплювач буде закладатися між кроквами, якщо горище без утеплювача – значення змінюється на 0.

У таблицю «Лати» вписуються потрібні розміри, наприклад у даному випадку крок обрешітки змінимо на 0,35 м, ширина 10 см, висота не змінюється.

Інші навантаження програма розраховує сама. Після введення даних повинна з’явитися напис “Несуча здатність решетування забезпечена“.

Переходимо по вкладці “Строп.1“, заходимо у вікно розрахунку з двома точками опори (уявімо, що проміжні стійки відсутні). В блакитний клітинці міняємо значення довжини горизонтальної проекції крокви на 4,4 м.

 

В таблиці «Розрахунок крокв» товщину крокви міняємо на 5 см (значення повинно перевищувати те, що в комірці «Втр.(стійко.)“).

В рядок «Приймаємо Н» вводимо ширину крокви (повинна перевищувати зазначені в «Нтр.(прочн.)» і “Нтр.(прогин)“, якщо умови дотримані, внизу з’явиться напис “Умова виконано“. Для осередку «Н(сорт-ту)» зазвичай вибираємо ті значення, які були в магазині.

Таким чином, при наших значеннях потрібно вибрати крокви перетином 5 на 20 см.

Якщо відкрити “Строп.2» потрапимо у вікно розрахунку крокв з 3 точками опори. Змінюємо на свої значення в блакитних клітинках за тим же принципом. В даному прикладі вибрано перетин 5 на 15 см. З малюнка, отриманого програмою, виписуємо значення вертикального навантаження на стійку (наприклад, 343,40 кг) і згинального моменту для стійки (Моп.=78,57 кгхм). Ці цифри стануть в нагоді для розрахунку стійок і балок перекриттів.

У вкладці «Арка» є вікно для розрахунку крокв виду конькової арки (затягування плюс 2 крокви).

Перейдемо на вкладку “Стійка“. На малюнку зліва вносимо в «N=» значення вертикального навантаження на стійку, «M=» -згинального моменту, але в тоннах, а не в кілограмах. Міняємо на малюнку висоту стійки (наприклад, 167 см), підставляємо своє переріз (5 на 15 см), внизу з’являється напис «Центральне забезпечено», «Внецентр. забезпечено».

Відкриємо вкладку “Балка“. Доведеться враховувати розподілену і зосереджене навантаження на балки перекриттів. Робимо розрахунок для більш широкого прольоту. В таблиці «Розподілене навантаження» ставимо крок і проліт балок (наприклад 0,6 м та 4 м).

Значення Нагр.(норм.) виставляємо 350кг/м2, а Нагр.(розр.) ставимо 450кг/м2. Ці значення  мають гарний запас міцності, включають навантаження своєї ваги перекриттів і навантаження експлуатації.

У «задана» вводимо ширину перерізу балки (наприклад, 10см). Для «Н міцність», «Н прогин» у програмі вказані мінімальні значення, візьмемо велику з цих цифр, виходячи з неї приймемо висоту балки (у даному випадку 10 на 20 см).

Якщо не буде стійок, що спираються на балки перекриття, розрахунок на цьому закінчується. Але в нашому випадку стійки є, і вони створюють зосереджене навантаження. Тому в таблиці «Зосереджене навантаження» і «Распред.+сосредоточ.» вписуємо розміри прольотів.

В таблиці «Зосереджене навантаження» змінюємо дані Нагр.(норм) і Нагр.(розр) на отриману раніше цифру – це вертикальне навантаження на стійку (343,40 кг).

У дві таблиці вносимо ширину перерізу балки (10 см).

По таблиці “Распред.+ сосредоточ.» визначаємо висоту перерізу балки. Вибираємо більшого значення із запропонованого, наприклад 20 см. Тепер розрахунок кроквяної системи закінчений.

Дана програма застосовна для розрахунку стропил із сосни (за винятком веймутової), модрини японської, або європейської, ялини, сорт 2-ой. ВУкраїні рідко беруть інші породи дерева, особливо якщо робиться будівництво своїми руками, але при їх використанні в програмі потрібно буде змінити деякі дані.

x

Check Also

сайдинг

Як побудувати будинок

Напевно, немає такої людини, яка не хотіла б мати власний будинок. Звичайно, якщо дозволяють фінансові ...

Монтаж покрівлі з шиферу своїми руками

Одним із сучасних трендів в приватному будівництві, безсумнівно, є покриті шифером покрівлі. Цей матеріал відрізняється ...

газобетон

Газобетон — переваги перед іншими матеріалами

З газобетону можна побудувати практично всі конструкції будівлі: стінові блоки, перегородки, панелі перекриття та навіть ...

облицювати будинок цеглою

Як облицювати будинок цеглою?

Як оновити старий цегляний будинок так, щоб він повернув собі свій первісний вигляд? Відповідь проста: ...

Оздоблення каменем

Оздоблення каменем: альтернатива

Сьогодні чималою популярністю користується оздоблення будівель натуральним або штучним каменем. Завдяки такій обробці будинок набуває ...

Легкий бетон

Легкий бетон що це таке

У малоповерхових будинках поширеним є застосування стін і перегородок з легкого бетону, який має достатню ...