Головна » Електрика » Що необхідно враховувати при купівлі світлодіодних ламп

Що необхідно враховувати при купівлі світлодіодних ламп

Крім стандартних параметрів світлодіодних ламп, необхідно звертати увагу ще на один дуже важливий параметр — тип драйвера.

На упаковках світлодіодних ламп можна знайти безліч параметрів: потужність, світловий потік, еквівалент потужності, індекс передачі кольору. Але один дуже важливий параметр виробники вказують украй рідко. Це тип драйвера.

За ГОСТ 29322-92 в мережі має бути напруга 230 вольт, однак той же ГОСТ допускає відхилення напруги ± 10%, тобто допустимо напруга від 207 до 253 вольт. Втім, у багатьох районах (особливо, сільських) напруга іноді падає до 180 вольт і нижче.


При зниженій напрузі звичайні «лампочки Ілліча» світять набагато тьмяніше. На нижньому порозі допустимого напруги 207 вольт, 60-ватна лампа розжарювання, розрахована на 230 В, світить, як 40-ватна на номінальній напрузі.

Якщо в лампі використовується найпростіший RC-драйвер або лінійний драйвер на мікросхемі, лампа поводиться майже так само, як лампа розжарювання (світить тьмяніше при зниженні напруги, а при скачках напруги в мережі її світло «смикається»).

Якщо ж використовується IC-драйвер, яскравість лампи не змінюється при зміні напруги живлення в дуже широких межах. Фактично, у таких ламп є вбудований стабілізатор.

Якщо подивитися на всі світлодіодні лампи, які були протестовані для визначення типу драйвера, виявиться, що у 3/4 всіх ламп IC-драйвер і тільки у чверті лінійний або RC-драйвер. Якщо ж подивитися тільки на філаментні лампи, картина різко міняється: з 321 протестованих ламп тільки у 131 (40%) IC-драйвери.

У більшості ламп з лінійним драйвером яскравість падає на 5% від номінальної при зниженні напруги до 210-220 В і на 10% при напрузі 200-210В. Деякі лампи з IC-драйвером не знижують яскравість при падінні напруги навіть до 50 вольт, але більшість стабільно працює при напрузі від 150 вольт.

Ось так поводяться дві філаментні лампи (ліва з IC-драйвером, права — з лінійним) при зміні напруги від 230 до 160 вольт.

Вимірюємо — мінімальна напруга, при якому світловий потік лампи падає не більше, ніж на 5% від номінального. У таблиці результатів Lamptest цю напругу вказано в стовпці «вмин». Якщо при зниженні напруги світловий потік починає падати відразу, вказавши лінійний (LIN) тип драйвера (стовпець «drv»), якщо світловий потік при зниженні напруги стабільний, а потім починає знижуватися, — тип драйвера IC1, якщо при зниженні напруги лампа вимикається, — IC2, якщо починає спалахувати — IC3.

На жаль, тип драйвера по упаковці лампи і параметрам, які наводяться виробниками на сайтах, дізнатися майже неможливо. Окремі виробники пишуть на упаковці «IC драйвер». Найчастіше пишуть широкий діапазон напруги, наприклад «170-260В», але не завжди це відповідає дійсності.

У багатьох ламп вказані широкі діапазони напруг, а фактично в них встановлений лінійний драйвер і на нижній межі вказаного діапазону вони горять «впівнакалу». Вказівка ​​вузького діапазону «220-240 В» або просто «230 В» теж ні про що не говорить: безліч таких ламп побудовані на IC-драйвер і фактично працюють при значно більш низькій напрузі без зниження яскравості.

Все, що можна порадити для визначення типу драйвера — дивитися результати на Lamptest по лампі або її аналогам (той же виробник, той же тип, той же цоколь), якщо конкретна модель лампи ще не протестована.

Звичайно, лампи з IC-драйвером краще. Вони не змінюють яскравість при зменшенні напруги в мережі і їх світло не «смикається» при перепадах напруги. Крім того, такий драйвер явно краще захищений від будь-яких перепадів напруги і в цілому більш надійний.

x

Check Also

Як вибрати сонячні колектори

Система сонячного електропостачання — альтернативний і екологічний варіант, який може забезпечити електрикою квартиру, будинок, дачу. ...

Економія електроенергії дому

Економія електроенергії вдома, дуже ефективна при використанні енергозберігаючих ламп. В середньому, вони споживають в п’ять разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи ...

Підключення УЗО

УЗО — пристрій захисного відключення. Цей механізм — відмінний засіб захисту електричної проводки, яке здатне ...

Карнизи електричні для штор

Вибір сучасних карнизів різноманітний. Останнім часом великою популярністю користуються карнизи електричні. Іноді управління шторами вручну ...

Скільки кіловат електрики потрібно

Скільки кіловат електрики потрібно для будинку

Все енергоспоживання складається з пристроїв які споживають цю саму енергію, пристрої діляться на «постійні» і ...