Головна » Електрика » Як правильно зробити безпечну електропроводку в дерев’яному будинку

Як правильно зробити безпечну електропроводку в дерев’яному будинку

Як показує статистика, однією з основних причин пожеж в будинках — це несправність електроприладів і електропроводки. Тому, як і ким буде зроблена електрифікація Вашого будинку, буде залежати те, наскільки безпечно буде в ньому жити. Будинки з сіп панелей в основному складаються з горючих матеріалів. Тому при укладанні електропроводки потрібно дотримуватися деяких важливих правил.

ПРАВИЛО 1:


Який кабель використовувати в закритій електропроводці будинку?

Кожен забудовник замислюється в процесі будівництва, на чому можна заощадити. Відповідь однозначна — на дроті прихованої електропроводки економити не треба. Чому? Проводка, як правило робиться раз і надовго. Малоймовірно, що Ви розглядаєте повну заміну прихованих проводів через 10 років. А саме це потрібно буде робити, якщо Ви використовували замість кабелю — ШВВП. Що таке ШВВП? Ш — шнур, В — оболонка жили з полівінілхлориду, В — зовнішня оболонка з полівінілхлориду, П — плоский.
Як Ви помітили, ШВВП не можна назвати ні кабелем, ні проводом. Незважаючи на невисоку ціну і непогану якість оригінального ШВВП, його не можна використовувати для закритої електрифікації будинку, що часом роблять некваліфіковані електрики. Термін служби цього шнура, заявлений виробником, складає від 6-10 років. Так, можливо, що протягом ще багатьох років, шнур буде справно виконувати свої функції, але чи варто ризикувати?
Другий вид дроту, який часто використовують електрики, це ПВС. Розшифрувати цю абревіатуру можна так: «П» — провід, «В» — в ПВХ ізоляції, «С» — з’єднувальний. Тут справи йдуть вже трохи краще. ПВС — це вже провід. Незважаючи на те, що технічні характеристик ПВС краще ніж ШВВП, але термін експлуатації, заявлений виробником, складає до 10 років. Знову та-ж проблема — можливий вихід з ладу електропроводки через 10-15 років.

При прокладанні внутрішньої закритою проводки необхідно використовувати тільки негорючий кабель ВВГнг. Спочатку розшифруємо ВВГнг: якщо «А» в початку відсутня, значить, жили мідні; перша «В» — матеріал ізоляції жили, в даному випадку ПВХ (полівінілхлорид); друга «В» — матеріал зовнішньої оболонки, яким в даному випадку є ПВХ; «Г» — означає, що додатковий захист провідника відсутній; приставка «нг» має на увазі, що кабель не поширює горіння.
Кабель ВВГнг може містити до 5 жив, як моножилу, так і багатожильний провід. Крім того, що цей кабель не підтримує горіння, виробник заявляє 35 років служби. А це більш ніж в 3 рази перевищує термін служби шнура й проведення.

Не можна  сказати ще про один, кабель, який застосовують в електропроводці житлових будинків — NYM.

Це якісний німецький провідник. Абревіатура NYM означає: N — стандарт Normenleitung (німецький стандарт класифікації кабелів), Y — ізоляція представлена ​​поливинилхлоридом (ПВХ); M — допускається монтаж в різних умовах. Слід зазначити, що маркування кабелю NYM може мати різновиди з приставкою «-J» або «-O», яка відповідно означає наявність жовто-зеленого або синього дроту (заземлення, або нуль).

При покупці кабелю будьте обачні, так як ринок наповнений підробками, які можуть створити серйозні проблеми в майбутньому. Досвідчений електрик завжди зможе відрізнити оригінал від підробки. А Ви повинні розуміти, хороший кабель не може бути дешевим.

ПРАВИЛО 2:

Як правильно підібрати автомати захисту?

Ми не будемо заглиблюватися в функції різних пристроїв захисту. Наприклад, існують: пристрої захисного відключення (УЗО), автоматичні пробки, диференціальні автоматичні вимикачі і просто автоматичні вимикачі. Сьогодні поговоримо про простих автоматах захисту, або АВ (автоматичні вимикачі).
Їх головне призначення — це відсікти подачу електричної енергії при короткому замиканні. Таким чином, вони допомагають уникнути загоряння проводки при замиканні. Друга функція автоматів в тому, що вони знеструмлюють мережу, якщо споживання потужності енергії перевищує розрахункову. Наприклад, є автомати 6А, 10А, 16А, 25А, 32А і т.д. Що це означає? Прокладаючи електропроводку до споживача, досвідчений електрик розраховує можливе навантаження в даній точці. І відповідно, він використовує перетин кабелю згідно очікуваної навантаженні, роблячи при цьому розумний запас.
АВ підбирається відповідно до очікуваної навантаженні і перетину кабелю. Але що станеться, якщо, наприклад, до кабелю 1,5 мм 2, Ви підключіть прилад потужністю 5 кВт? Якщо Ваш кабель підключений до автомата 16 А, то він відсіче подачу струму. При відсутності, або неправильно підібраному автоматі, Ваш кабель почне грітися, що може привести до самозаймання і замикання.

У випадку з автоматами захисту економія не завжди виправдана. Дешеві автомати часто не спрацьовують в найвідповідальніший момент, що може призвести до пожежі. Тому, остерігаючись підробок, краще використовувати перевірені і надійні АВ.

ПРАВИЛО 3:

Як правильно прокласти електромагістралі?

Крім грамотного розрахунку марки і перетину кабелю, не можна нехтувати протипожежним вимогам. Ми будемо говорити про приховану електропроводку, яка проходить за ГКЛ, підвісними стелями і т.п. Згідно норм ШЕУ (Правила улаштування електроустановок), всі приховані проводки в дерев’яних будинках необхідно робити в металлорукаві, або ж в гофротрубі яка не підтримує горіння. Це призведе до додаткових витрат, але безпека найдорожче.

Висновок: В своїй хаті не можна робити електропроводку «як-небудь». Важливий грамотний підбір і розрахунок необхідних матеріалів, бажано зроблений кваліфікованим електриком. При закупівлі матеріалів не можна економити, ризикуючи потрапити на неякісні матеріали або підробки.

x

Check Also

Як вибрати сонячні колектори

Система сонячного електропостачання — альтернативний і екологічний варіант, який може забезпечити електрикою квартиру, будинок, дачу. ...

Економія електроенергії дому

Економія електроенергії вдома, дуже ефективна при використанні енергозберігаючих ламп. В середньому, вони споживають в п’ять разів менше електроенергії, ніж звичайні лампи ...

Підключення УЗО

УЗО — пристрій захисного відключення. Цей механізм — відмінний засіб захисту електричної проводки, яке здатне ...

Карнизи електричні для штор

Вибір сучасних карнизів різноманітний. Останнім часом великою популярністю користуються карнизи електричні. Іноді управління шторами вручну ...

Скільки кіловат електрики потрібно

Скільки кіловат електрики потрібно для будинку

Все енергоспоживання складається з пристроїв які споживають цю саму енергію, пристрої діляться на «постійні» і ...