Головна » Сад Город » Добрива » Мульчування поверхні грунту. Як і навіщо

Мульчування поверхні грунту. Як і навіщо

Багато садівники роблять велику помилку, коли нехтують мульчуванням грунту або в силу нестачі знань застосовують його неправильно. Адже мульчування поверхні грунту — один з основних прийомів, який допоможе заощадити час і сили при догляді за садом. З його допомогою в грунті утримується волога, регулюється температурний режим, поліпшується структура самого грунту і підвищується ріст рослин. Разом з цим шар органічного матеріалу, яким ви покриваєте грунт (мульча), допомагає боротися з бур’янами.


Користь від мульчування

Характеристики грунту стає краще відразу за кількома показниками: збільшується вміст гумусу, підвищується активність мікрофлори, наприклад, земляних черв’яків. Грунт набуває більш пухку структуру і перестає «закупорюватися» після поливу або дощу.

 • Мульча створює захист від ерозії, оберігаючи верхній шар грунту від вивітрювання, розмиву і розтріскування.
 • Влітку мульча зберігає вологу — менше потрібно витрачати води на полив. Також покрита мульчирующим матеріалом грунт не так сильно нагрівається, завдяки чому біля рослин створюються більш сприятливі умови для зростання.
 • У зимовий час грунті легше зберігати тепло.
 • Мульчування в деяких випадках допомагає боротися з хворобами і шкідниками: наприклад, оберігає від кротів і морквяної і цибулевої мух.
 • Придушення росту бур’янів. Окремо зростаючі однорічні бур’яни можна легко висмикнути. Проростають крізь шар мульчі сильнорослі багаторічні бур’яни, можна покрити матеріалом, який повністю припинить їх зростання.
 • Такі мульчуючі матеріали, як садовий компост і добре перепрілий гній, додатково живлять рослини.
 • Посадки, оформлені мульчирующим матеріалом, виглядають більш охайно і закінчено, а при вдалому підборі мульчі до оточення можна створити особливу атмосферу саду, висловити його стиль і підкреслити індивідуальність.

Яку мульчу вибрати

За типом матеріалу розрізняють органічну і неорганічну мульчу. До органічної мульчі відносяться наступні види.

Торф

Цей недорогий і доступний матеріал підійде для мульчування в миксбордере, в кустарниковом бордюрі і на невеликих ділянках. При використанні верхового торфу збільшиться кислотність грунту. Після висихання цей матеріал злипається в щільні грудки або утворює кірку, насилу вбирає воду, і легко здувається вітром. Тому краще застосовувати низинний торф: він має більш низьку кислотність, і дозволяє злегка підкислити грунт, наприклад, для рододендронів, азалій, вересів і гортензій. Якщо підвищення кислотності ґрунтів не потрібно, то краще застосувати низинний нейтралізований торф, при виробництві якого кислотність приведена до нейтральної. З метою мульчування найкраще застосовувати фрезерований торф, розбитий на дрібні фракції і за рахунок цього пухкий.

Слід пам’ятати, що торф — дуже гігроскопічний матеріал, він поглинає велику кількість води і погано її віддає, тому при поливі слід переконатися в тому, що грунт під шаром мульчі з торфу наситилася вологою в достатній мірі.

Кора і деревна тріска

Краще торфу: залишаються на поверхні грунту 2-3 роки. Шматки кори і фракції деревної тріски можуть бути від 1-5 см. Така мульча не роздувати вітром і буде привабливо виглядати навколо дерев і чагарників. Кора і тріска хвойних дерев також подкисляют грунт, і хоча цей процес більш тривалий, ніж з торфом, все ж слід враховувати це властивість і коригувати кислотність при внесенні мінеральних добрив. З органічних видів мульчі дробленая кора і тріска створюють, мабуть, найбільш високий декоративний ефект, виглядають природно і гармонійно в будь-яких посадках. Деревна тріска може бути забарвлена ​​в різні відтінки, на сьогоднішній день їх спектр досить широкий, є спокійні тони шоколаду, стильні чорні і цікаві золотисті варіанти. Тут важливо переконатися в тому, що виробник застосовував для обробки органічні безпечні барвники.

Тирса і стружка

Можна використовувати в чистому вигляді, а також у суміші з торфом або компостом. Розкладаючись, така мульча також злегка підвищує кислотність і поглинає з грунту азот, тому закладати в грунт слід тільки добре перегнилий шар, щоб не викликати дефіциту азоту у рослин. Можна коригувати ситуацію внесенням азотовмісних мінеральних добрив, особливо у весняний період. В цілому така мульча виконує свої функції, але дрібні тирсу можуть розноситися вітром, засмічують доріжки і прилипають до мокрому взутті. Тому частіше така мульча застосовується як утеплювач на зимовий період.

Листовий і хвойний опад

Швидко розкладається і збагачує грунт органічними речовинами. Однак слід переконатися в тому, що застосовується листя і хвоя не містять патогенів та шкідників на стадії зимівлі. Хвоя сосни та ялини злегка підкисляє ґрунт, а ось хвоя модрини не впливає на кислотність грунту і збагачує її азотом. З листяних порід зручно застосовувати дубовий опад, за рахунок високого вмісту дубильних речовин листя довго не розкисають і створюють пухкий об’ємний шар, проте потрібно переконатися, що матеріал не заражений борошнистою росою.

Добре перепрілий гній

Незважаючи на те, що гній не так привабливо виглядає, як торф або кора, він вважається найдешевшим і ефективним матеріалом, який поліпшує структури грунту. Використовувати потрібно добре перепрілий гній без вмісту в його складі живих насіння бур’янів.

Садовий компост

Можна виготовити самостійно — з скошеної трави, неодревесневших пагонів, старих стебел і т.д. У складі якісного компосту не повинні бути присутніми насіння бур’янів, а трава не повинна бути піддана обробкам гербіцидів. За своїми якостями схожий з гноєм: також живить і покращує структуру ґрунту, захищає від температурних перепадів, хоча і не так ефективно, як гній.

Солома

Часто використовується в сільських районах мульчують матеріал через свою легкодоступності і дешевизни. Однак на клумбі або в бордюрі перед будинком буде виглядати малопривлекательно. Має два недоліки: потрібно додатково використовувати азотні добрива, може залучати дрібних гризунів на зимівлю. З переваг можна відзначити хорошу збереження тепла в грунті, але слід вчасно видалити таку мульчу з-під теплолюбних рослин навесні, щоб вона не перешкоджала прогріванню грунту.

Старий компост для вирощування розсади

Використаний для вирощування розсади компост на основі торфу володіє як позитивними, так і негативними якостями торфу. При цьому містить поживні речовини. Підійде будь-який компост, в якому росла розсада квітів і овочів, а також живильна суміш для вирощування печериць (її можна розсипати по поверхні грунту біля рослин, що віддають перевагу кислі грунти).

Скошена трава

Отриманої після стрижки газону травою, можна мульчувати пристовбурні кола дерев і чагарників. Для цього траву слід підсушити, оскільки свіжа сира трава в нижніх шарах буде пріти і загнивати, створить щільний шар, що утруднює повітрообмін в грунті і перешкоджає поливу. Товщина шару сухої трави в середньому 5-8 см. Квітучі бур’яни і траву з газону, обробленого гербіцидами, використовувати для мульчування можна.

До неорганічної мульчі відносяться пісок, гравій, галька, різні неткані матеріали, здатні пропускати воду і повітря, але поглинають більшу частину променів сонячного спектра (спанбонд, лутрасил і ін.). Неткані матеріали, застилающие поверхню грунту під мульчування, повністю запобігають проростанню бур’янів, а культивовані рослини висаджують в прорізи матеріалу. Для підвищення декоративного ефекту можна закрити нетканий матеріал, наприклад, корою, тріскою або галькою.

Методика і терміни

Зберегти грунт в тому ж стані, що і в момент мульчування, допоможуть пухкі матеріали з вмістом грубого органічної речовини. Вони стануть хорошими ізоляторами. Грунт в момент нанесення покриття повинна бути тепла і волога. Як правило, мульчування проводять в травні. Грунт спершу необхідно підготувати:

 • очистити від сміття;
 • руками або сапкою позбутися однорічних бур’янів;
 • якщо ділянка сильно засмічений, його потрібно обприскати швидкодіючим контактним гербіцидом;
 • виполоти багаторічні бур’яни. Від нечисленних багаторічних бур’янів позбавляються вручну. Якщо їх багато, листя потрібно обробити контактним гербіцидом Торнадо, Лінтур, лонтрел, Раундап і т.д.
 • по поверхні ділянки розкидати комплексне добриво і злегка закрити його в грунт граблями.

Потім теплу, вільну від бур’янів і вологий грунт покривають мульчею. Для органічного матеріалу товщина шару — 5-8 см, для неорганічної мульчі шар може бути 3-5 см, в залежності від щільності. Для чагарників радіус ховається мульчею кола становить приблизно 45 см, для середнього розміру дерев — близько 75 см. Клумбу або бордюр пухким органічним матеріалом можна покрити повністю. Дуже важливо, щоб органічний мульчують матеріал не доходив до стовбурів або стебел рослин. В іншому випадку вони можуть загнити. У літній період мульчу можна не чіпати. Якщо крізь неї проростають бур’яни, то слід видалити їх вручну або обробити, наприклад, гліфосатом. Деякі садівники в жовтні закопують мульчують матеріал. Це забирає багато сил і часу. Краще укласти новий шар мульчі в наступному році в травні поверх торішнього.