Головна » Сад Город » Кущі дерева та трави » Як підготувати молоду яблуню до зими

Як підготувати молоду яблуню до зими

Процес підготовки фруктових дерев до зимового періоду включає цілий комплекс заходів: вологозарядний полив, внесення добрив, обрізання, підготовку приствольного кола (перекопування та ін), профілактичні заходи щодо захисту цих рослин від шкідників.

Особливо ретельно слід укривати молоді дерева, які висаджені на постійне місце навесні. У цій статті буде розказано про те, як готувати до зими молоді яблуні та будуть розглянуті всі агротехнічні заходи, які необхідно проводити, щоб ці саджанці благополучно пережили холодну пору року.


Навіщо готувати яблуню до зими

Молоді яблуні восени вимагають особливого догляду, адже їхнє коріння ще не відросло на достатню глибину. А молоді гілки і кора стовбура цих саджанців можуть піддаватися впливу холоду, також їх можуть гризти зайці через відсутність іншої їжі.

Тому ці плодові дерева потребують укриття на зиму. Адже пошкодження кори може спричинити загибель яблунь.

Підготовка до зимівлі

Осіннє обрізання молодих яблунь має дві цілі:

  • санітарну;
  • профілактичну.

Зазвичай її проводять після того, як зібрано врожай і опало все листя. За часом її слід завершити за два-три тижні до перших заморозків, щоб дерево встигло «прийти до тями» після цієї процедури.

Посаджений навесні саджанець до осені дає достатню кількість бічних гілок. Усі пагони, які ростуть нижче 0,7 м від землі, слід видалити. Ті гілки, які ростуть вище, можна залишити, вилучивши тільки ті, що ростуть не під прямим кутом до ствола. Але деякі садівники відтягують пагони, що ростуть під гострим кутом і закріплюють спеціальними розтяжками. Всі залишені гілки слід обрізати, залишивши трохи більше 5-6 бруньок.

Після обрізки центральні гілки повинні бути довшими за бічні на 0,15-0,2 см.

Наступні кілька років дерево можна не обрізати, тільки проводити санітарне обрізання, видаляючи пошкоджені, обламані або гілки, що засохли.

Після обрізки слід видалити всю стару та мертву кору, щоб під нею не ховалися на зиму шкідники. Ділянки, що оголилися, слід обробити садовим варом.

Ґрунт у пристовбурному колі слід скопати, не розбиваючи грудок. Якщо в ній сховалися шкідники (вони зазвичай зимують у верхньому шарі ґрунту), то в результаті такого перекопування вони виявляться на поверхні і за зиму загинуть.

Також слід провести вологозарядний полив плодових дерев. Цей агротехнічний захід допоможе корінням отримати запас вологи перед настанням морозів. Зазвичай такий полив проводять у другій декаді жовтня у сухий теплий період.

Закривають нижню частину стовбура дерева. Цей захід допомагає врятувати ствол від вимерзання, а також рятує від поїдання кори зайцями. Як укриття використовують будь-який підручний матеріал – від старих газет до мішковини та пакувального світлого паперу.

Поспішати з укриттям дерев не можна, інакше стовбур може почати пріти. Тому цю процедуру проводять тоді, коли приходять постійні морози із температурою нижче 9 градусів Цельсія.

Внесення підживлення

Перед перекопуванням у ґрунт слід внести мінеральні добрива, що містять фосфор та калій. Ці добрива допоможуть коріння поповнити запас поживних речовин.

В осінній період не слід вносити в ґрунт азот, який може спровокувати подальше зростання надземної частини та послабити яблуню.

Захист від шкідників

Одним із важливих етапів підготовки молодих яблунь до зими є захист від шкідників та хвороб. Якщо вчасно не позбутися шкідників, то вони до весни прокинуться від зимової сплячки і завдадуть такої шкоди дереву, від якого воно може не оговтатися.

Необхідно обов’язково збирати все опале листя, гнилі яблука і зламані гілки і спалювати їх. Багато садівників не прибирають листя з-під дерев, вважаючи, що цей шар служить утеплювачем для кореневої системи.

Але в цьому листі на зиму можуть ховатися «шкідливі» жучки та їх «потомство», які навесні прокинуться і завдадуть багато шкоди молоденьким плодовим деревам. Тому перед осіннім перекопуванням приствольного кола прибирають все органічне сміття, що скупчилося під кроною дерева.

Коли все листя опало, необхідно обробити гілки та стовбур мідним купоросом або бордоською рідиною проти лишайників. Але для обприскування можна використати і хімічні препарати.

Щоб позбавитися жуків-короїдів, краще залучати лісових птахів. На плодових деревах вішають годівниці та періодично кладуть хліб, насіння чи інші залишки їжі.

Нижню частину стовбура молодих яблунь потрібно побілити розчином вапна. Побілка захищає кору від сонячних опіків, шкідливих комах та морозів.

Процес підготовки молодих яблунь до зими дуже важливий, тому що від проведення всіх агротехнічних заходів залежить здоров’я цих дерев.

x

Check Also

Як укрити виноград на зиму: послідовність робіт, способи укриття

Щоб вберегти кущі винограду від морозів, потрібно знати, як вкривати виноград на зиму. Якщо це ...