Головна » Сад Город » Кущі дерева та трави » Як росте фундук, правила посадки і розмноження горіха

Як росте фундук, правила посадки і розмноження горіха

Багаторічний кущ фундук серед садових культур вважається королем. Титул куща було присвоєно за врожайність.  Завдяки своїй невибагливості в вирощуванні, простоті в розмноженні. Дізнавшись про цілющі властивості горіха, дачники, поспішають посадити цю рослину на своїй ділянці.


Особливості догляду за фундуком

Фундук не вимагає ретельного догляду. Лише одного разу посадивши кущ, можна десятки років збирати багатий на вітаміни і масла горіх.

Для росту плодового рослини на дачній ділянці, потрібно виконати невелику кількість процедур. Однією з них є вибір саджанця. Купувати однорічна або дворічна рослина бажано в міському розсаднику. Кущ вже буде адаптований до кліматичних умов. При огляді кущів потрібно вміти відрізнити фундук від дикої ліщини.

Не варто купувати рослину, отриману з насіння. Краще відросток. Різниця між саджанцями в кореневищі. Мочкуватим є відростки. Слід визначитися, де посадити фундук.

Місце і сезон для посадки ліщини

Ліщина  росте на рівній місцевості. Горіху характерна поверхнева коренева система, завдяки якій культура зміцнює схили.

Рослина любить вологу, тому місце під посадку повинно бути поблизу річки чи водойми. Дорослий кущ розкидистий, густий і виростає до 5 метрів у висоту, тому потребує просторому, відкритому і з хорошим освітленням місці.

Фундук боїться наскрізного вітру і відкритого сонця. Урожай залежить від освітлення. Плодова культура приживається і росте на будь-якому грунті, винятком є ​​пісок, болото і солоний грунт. Фундук розвивається краще на пухкої, багатою поживними речовинами, з нейтральним середовищем землі.

Фундук висаджувати можна в середині осені в ще прогріту і вологу землю. Так, навесні коріння чагарника відновляться, і він буде готовий до розмноження. При висаджуванні куща на початку весни, саджанців потрібно рясна волога, так як в процесі росту коренева система рясно її вбирає. За тривалий час зростання крона фундука істотно збільшується, тому саджанці варто висаджувати на відстані один від одного на 6 метрів. Винятком є кущі, передбачені як декоративна огорожа.

Вибір сорту ліщини

Фундук — має неймовірну кількість сортів. Ось деякі з них:

 • Трапезунд.
 • Адигейський-1.
 • Катерина гібридний сорт.
 • Пурпуреа.
  Сорт Трапезунд дає високі врожаї, характеризується великими плодами.

Сорт Адигейський-1 стійкий до морозів, відмінно переносить посуху. Плоди можна збирати на 6 рік на початку осені по 10 кілограм з одного куща.

Сорт Катерина гібридний. Кущ виростає величезних розмірів, з плодами в 3 сантиметри.

Сорт Пурпуреа декоративний досягає 6 метрів. Має багато стовбурів, спрямовує стовбури вертикально і повільно.

Підготовка саджанця ліщини

Фундук віддає перевагу супіщаним і багатим на гумус грунтів. Не варто вирощувати ліщину в низинах і на гірських схилах.

З метою підвищення врожайності, потрібно висаджувати три різних взаімоопиляемих сорти. Це забезпечить перехресне запилення. Яма, в яку буде поміщений саджанець, необхідно підготувати за кілька місяців до посадки. У підготовлене поглиблення розміром 70 × 70, додається суміш: перегній, подвійний суперфосфат, сульфат калію. В ямі формується горбок, в нього розправляється коренева система фундука, зверху насипається грунт, пагорб ущільнюється.

Посадка кущів і догляд за ним

Фундук обкопують з метою формування лунки, в яку буде заливатися вода. Щоб грунт не сох, місце навколо куща мульчують тирсою, сіном або торфом. Через 7 днів заливають водою знову.

Підготувавши місце під посадку і визначившись з сортом, в центр ямки встановлюють кілочок, поміщають саджанець, попередньо зануривши його в розчин. Додати до куща потрібно землю, зібрану у лісового горіха. Зростання коренів і розгалуження стимулюється поглибленням кореневої шийки на кілька сантиметрів. Саджанець заливається рясно водою і мульчують. Бажано зволожувати саджанець пару раз на місяць.

Особливістю фундук вирощування та догляду є його двудомность. Культура має чоловічі квіти, представленими сережками, і жіночими у вигляді бруньок. Чагарник характеризується перехресним запиленням. Вирощувати фундук і доглядати за ним нескладно, потрібно дотримуватися таких правил:

 • розпушувати грунт і боротися з бур’янами;
 • постійно поливати;
 • вносити добрива;
 • вести постійну боротьбу з хворобами і шкідниками;
 • формувати і обрізати по необхідності чагарник;
 • вкривати на холодну пору;
 • збирати і зберігати горіхи.

Знаючи, як росте фундук, його особливості, регулярно потрібно розпушувати грунт, видаляти бур’яни. Особливо важливо дотримуватися правила при формуванні з саджанців молодих кущів. Рихлити ґрунт слід акуратно, не зашкодивши кореневу систему. Дорослим кущам проводять мульчування, що не дозволить вивітритися, вимитися і промерзнути грунту.

Полив і підгодівля куща ліщини

Поливати ліщину в суху погоду потрібно двічі на місяць. Знахідкою стане облаштування крапельного зрошення. Зайва вода завдасть фундуку шкоду, відмінним рішення буде введення дренажу. Обов’язково підгодовувати культуру. Вид добрива і його кількість залежить від того, наскільки родючою є земля. Вносити мінеральні добавки слід щорічно, що збільшить зростання фундука. На початку літа чагарник підгодовують розчином сечовини. Добриво додають при перекопуванні грунту під культурою. При підгодівлі родючої землі кущ піде активно в зростання, що знизить урожай.

На кущ постійно нападають комахи. Боротьбу з шкідниками починати потрібно навесні. Ділянка перекопується, горіхи з комахами збираються, кущ обробляється хімічними речовинами.

Формування і обрізка куща

Від формування та обрізки залежить, як росте фундук. Вирощування і догляд включає видалення гілок куща. Його проводять в осінню або навесні. Обрізка прорідить крону, забезпечить чагарник повітрям і світлом, молоді плодові гілки підуть у ріст. З настанням холодів молодий чагарник слід укрити  або нахилити до землі. Восени горіхи фундука збирають, сушать. Місцем зберігання плодів чагарнику служать мішки або ящики, розміщені в сухому приміщенні.

Способи розмноження фундука

Фундук можна розводити з використанням насіння, відведень і кореневої порослі. Насінням служать найкращі плоди. Восени посів починають в останні дні вересня у скопану землю. Між рядами відступ повинен становити 20 сантиметрів. Перед посадкою навесні горіхи попередньо готують. Поміщають в пісок, торф або тирсу і зберігають в підвалі при температурі нижче нуля градусів. У грунт підготовлене насіння відправляють в перших числах травня.

Відсадки отримують навесні, поміщаючи однорічні гілки в канави, і закріплюють їх до землі. Ліщина, таким чином, вкорінюється довго. Кореневу поросль після зими обрізають від куща і розміщують на новому місці.

x

Check Also

Як укрити виноград на зиму: послідовність робіт, способи укриття

Щоб вберегти кущі винограду від морозів, потрібно знати, як вкривати виноград на зиму. Якщо це ...