Головна » Сад Город » Методи пошуку води для криниці і визначення глибини
Як знайти воду на присадибній ділянці

Методи пошуку води для криниці і визначення глибини

З чого почати пошук води для криниці?

Починати пошук води на ділянці для колодязя рекомендується з дослідження території на присутність джерел, ключів. Чи є у сусідів по ділянці колодязь? Наявність і тих і інших ознак свідчить про те, що і у вас на ділянці можна знайти водоносні області. Також можна вивчити, де ростуть рослини-акваіндікатори. Наприклад, велика кількість мокриці говорить про близькому залягання грунтових вод. Позначте передбачувану зону пошуку відповідно до санітарних норм віддаленості від септика.


Які горизонти підійдуть для колодязя?

При пошуку води для колодязя зупиняються або на верховодці, або на ґрунтовим водоносним горизонтом.

Грунтові води або верховодка підходять для технічних, сільськогосподарських потреб, але зовсім не підходить для пиття. Їх можна знайти на невеликій глибині в метр-півтора, особливо, якщо місцевість низинна або знаходиться в безпосередній близькості від річки, струмка.
Грунтові води починаються після півтора метрів. Тоді як грунтові води не фільтруються, розливаючись між пухко-зернистими шарами землі, то грунтові утримуються між пластами водотривкому суглинку і глини, гірських порід, вапняку, шарів піску. Ці багаторівневі нашарування є хорошими природними фільтрами, очищають воду і роблять її придатною для пиття, не пропускають в водоносну жилу шкідливі забруднюючі домішки.
Якщо ви вирішили робити колодязь не тільки для побутових потреб, а й для забезпечення сім’ї питною водою, слід брати грунтові води не вище 10 метрів, ідеальний же варіант — колодязь п’ятнадцятиметрової глибини.

Шари грунту, піску, каменів, глини утворюють внутрішню структуру з зазорами і порожнинами різної величини, десь порожнечі зовсім вузькі, а в інших місцях створюються вигини на кшталт лінз або провалів, які заповнюються ґрунтовими водами. Ці місця мають достатком води, а у вузьких міжпластових порожнинах обсяг води мінімальний.

Грунтові і грунтові води не мають напору, тільки в рідкісних місцях, грунтові водоносні горизонти, затиснуті водотривкими шарами, можуть характеризуватися невеликими напірними величинами.

ФАКТ! Незаперечна перевага мають саме грунтові води. Вони не тільки відрізняються чистотою, а й доступ до них стабільний, на відміну від верховодки, обсяги і наявність якої прямо залежать від кількості опадів, пори року. Також верховодка легко забруднюється вимиванням добрив з сільськогосподарських угідь в періоди танення снігу або проливних дощів.

Які санітарні вимоги до розташування?

Точка водозабору повинна розташовуватися подалі від туалетів, вигрібних ям, вище по потоку підземних вод не менше як на п’ятдесятиметровій відстані. В іншому випадку висока ймовірність підмішування в воду шкідливих речовин, зараження її хвороботворними бактеріями.

Це оптимальна віддаленість. У разі, якщо присадибну ділянку звичайного дачника чотири сотки, щільно засаджених і забудованих, то така норма складно здійсненна. На цей рахунок існує думка, що цілком достатньо робити колодязь подаліі від туалету і вигрібної ями близько 8-10 метрів.

ЦІКАВО! Якщо грунт на ділянці глинистий, то така віддаленість взагалі не повинна вас турбувати. Особливо за умови, якщо ви зробите всі можливі заходи щодо ізоляції стінок колодязя, спорудивши також і верхнє захищаюче криничне кільце, що охороняє воду від можливих забруднень при дощах і весняному таненні, коли водні потоки можуть стікати в криницю з поверхні землі.

 

Згідно з нормативами при пошуку місця для колодязя слід уникати:

 • Часто підтоплюються ділянок.
 • Заболочених місць.
 • Близьке розташування (менше 30 метрів) доріг загального користування та автострад.

Як знайти воду самому?

Є різні способи і методики визначення грунтових вод на присадибній ділянці. Це народні прикмети, спостереження за природними особливостями і метод біолокації, що спирається на інтуїтивні відчуття самої людини. Всі ці варіанти широко використовувалися раніше через брак інших, в наш же час за своєю ефективністю міцно зайняв першість науковий підхід до питання. Це сейсморозвідка, використання барометрів і інших приладів.

Народні способи

Це найпростіші методи пошуку води, засновані на багатовіковому досвіді.

Спостереження за природними явищами

У теплий сезон в ранні ранкові години або в вечірній час поспостерігайте на яких місцях згущення туману більше. Чим густіший туман, тим ближче підземні води. Дане спостереження обгрунтовано тим, що тумани утворюються з земної вологи, і в місцях скупчення вод підгрунтя туман зазвичай гущі, він буквально клубочитися з грунту в таких ділянках і стелиться по землі.

Спостереження за тваринами і комахами

Власники собак можуть помічати, що їх вихованці в спеку, щоб охолодитися, риють ямки і лягають туди. Тварини відчувають, де найбільш прохолодні, а значить і більш вологі місця. Така особливість температури також викликана близькістю водоносних шарів.

Мошки і різний гнус теж відчувають такі місця, вони збиваються в зграйки і рояться ближче до вечора там, де підвищена зволоженість грунту.

Спостереження за рослинами

Рослини, як і природні явища, і тварини з комахами можуть допомогти в пошуку води для копки колодязя. Про наявність і близькості водоносних горизонтів можна судити за такими травам, чагарниках і деревах.

 • Болиголов, велика кількість кропиви, зарості щавлю і мати-й-мачухи можна виявити саме на стабільно вологому грунті, вони живляться підземними водами.
 • Берізки, вербові чагарники, вільха люблять вологість і добре ростуть лише в багатих водою місцях.

А ось яблуня або вишневі дерева не люблять вологі грунту, і їх присутність говорить про те, що воду поруч не знайти. Звичайно ж, мова йде про здорових і рясно ростущих деревах. Якщо ж деревця хворі і кволі, можливість знайти водоносні жили вище.

Визначають по рослинах і глибину залягання водного шару:

 • Камиш-піщаник, наприклад, може розповісти про те, що вода в метрі або трьох від поверхні.
 • Очерет передбачає водоносну жилу на глибині від півтора до п’яти метрів.
 • Полин від трьох метрів і до семиметрової глибини.
 • Солодка від півтора метрів і до десяти.
 • Люцерна від півтора-двох, але часом і до 15 метрів.

Метод біолокації

Даний спосіб намагаються прив’язати до наукової сфери, що в корені невірно. З цієї точки зору попередня інформація куди більш корисна, ніж цей метод. Однак у нього є свої прихильники і небезпідставно. Ставка робиться на присутність в навколишньої реальності енергоінформаційних полів різного типу і здатність людини відчувати ці поля.

У давні часи метод не мав конкуренції і альтернативи, зараз можливості науки дуже високі, а цей цікавий метод як і раніше міцно стоїть в рейтингу популярності одним з перших. Недоречно буде, якщо сказати, що метод біолокації неефективний зовсім, але і не відповідає дійсності його безпомилковість.

Оскільки не завжди є можливість скористатися дорогими послугами вишукування водних ресурсів в грунті, можна спробувати і його. Краще, якщо ви зробите первинне визначення місця пошуку за допомогою тестів з рослинами і поведінкою тварин. Проаналізуєте місцевість з точки зору геологічно очікуваних водоносних зон (на наявність низин, ярів, близькості точок водозабору і джерел).

Методика біолокації за допомогою алюмінієвих рамок

Виготовлення рамки для біолокації:рамка для біолокаці

 1. Загальна довжина алюмінієвого прута складає близько 90 см, його діаметр повинен бути не менше 3 мм.
 2. Відмірявши 15 см від краю, потрібно зігнути прут під прямим кутом.
 3. Вставити короткі кінці в трубочки, для цього згодиться будь-який варіант.
 4. Діаметр трубки повинен бути такий, щоб прутики вільно оберталися, рухалися, але не під нахилом.
 5. Беріть трубки на 0,5 мм ширше діаметра алюмінієвого дроту.
 6. Зробити потрібно два таких зігнутих прута, вставити їх в трубки.

Застосування рамок для знаходження води

Алюмінієві рамки тримають в обох руках.

При цьому дуже важливо налаштуватися на процес пошуку. Відмовитися від усього і задатися питанням місцезнаходження води, повністю перемістивши свою увагу на рамки.

Руки не повинні бути надмірно напружені, сильне розслаблення теж зіпсує процес. Необхідно досягти якоїсь золотої середини.

Рамки повинні стати продовженням людини, винесеною частиною його уваги, його істоти. Це схоже на якусь медитацію з концентрацією на певній задачі.

Коли настає потрібне почуття занурення і зосередженості людина повинна почати не поспішаючи рухатися по ділянці, змійкою проходячи всю його площу, тестуючи територію.

На етапі знаходження водоносної зони вбивається маркована паличка в зазначений рамками ділянку землі.

Вважається, що в місцях знаходження води рамки приходять в активний рух.

Застосування рамок для визначення глибини залягання водного ресурсу

 1. Від маркирующего кілочка розкладають метраж за допомогою рулетки по прямій лінії на поверхні землі.
 2. Далі приступають до визначення глибини залягання водоносного горизонту. Для цього повільно проходять уздовж розкладеного будівельного метра з рамками, тестуючи, на якій глибині залягає вода.
 3. Вважається за міру глибини та відмітка, біля якої рамки приходять в активність — починають крутитися, гойдатися з боку в бік.

Альтернативні способи

В даному івипадку застосовують ряд способів, орієнтованих на вимір рівня вологості в різних точках ділянки. Там, де є водоносні жили, вологість істотно вище. Для цього використовують силікагель, цегла, сіль, глиняний посуд або скляні банки.

Метод з використанням вологопоглиначів

 1. Беруть вологопоглинаючу речовину, наприклад сіль кухонну, силікагель.
 2. Висушують речовину в печі, засипають в висушену нелаковану глиняну ємність, укутуючи шматком натуральної тканини.
 3. Все це зважується на точних вагах.
 4. Зазвичай готують близько десятка таких тестових «приладів». Кожен слід підписати, щоб не помилитися при повторному зважуванні.
 5. Далі ємності закопують на глибині від півметра до метра в землю
 6. Через 24 години роблять повторне визначення ваги.

ВАЖЛИВО! Чим більше збільшиться вага індикатора, тим вище ймовірність присутності води в даній точці.

Маніпуляції з цеглою, вапном і сіллю роблять за таким же принципом.

Метод з використанням скляних банок

 1. Скляні сухі банки без кришок ставлять догори дном по території ділянки пошуку води.
 2. Через кілька годин банки оглядають.
 3. Там, де сталося сильне зволоження внутрішньої поверхні банки, скупчився великий відсоток конденсату, очікуйте знайти воду.

Наукові способи

З найбільш достовірних способів розвідки води на присадибній ділянці є наукові методи. Всі вони грунтуються на фізичних принципах.

Спектральна сейсморозвідка

Організовується ударний вплив на поверхню землі і спеціальний сейсмочутливість прилад фіксує відповідні імпульси, сигнали коливального типу.

Ця інформація вноситься в комп’ютер і за допомогою спеціально створеної програми ведуться розрахунки про ймовірне місце знаходження води. Сейсмопрібори дозволяють сканувати надра землі, пізнаючи їх структуру, вигини, шари, наявність пустот, а також рівень залягання водоносних шарів.

Метод дуже дорогий і підходить лише для заходів пошуку в проектах великого масштабу.

Є також набір вже наявних геофізичних даних про ті чи інші місцевостях, ці довідки можна навести з допомогою фахівців в області гідрогеології та геофізики, вони теж можуть допомогти в пошуку води.

Ручне буріння

Використовують садовий бур ручного типу, діаметром тридцять сантиметрів. Роблять тестові свердловини від п’яти до десяти метрів в глибину. Після введення бура в грунт, заглиблюючи шнек, кожні 15-20 см виймають грунт і оглядають його з метою запобігання бура від поломки і перевірки на рівень вологості як показника близькості водоносного шару.

Метод ефективний і на відміну від сейсморозвідки, доступний приватній особі. Відсоток точності і ефективності тут багато в чому залежить від професіоналізму бурильника.

Як визначити глибину грунтових вод на ділянці за допомогою барометра?

Метод може бути застосований у випадках, коли в невеликій віддаленості від вашої ділянки є колодязь або джерело води, річка, ставок.

 1. Зафіксуйте свідчення барометра близько такого місця.
 2. Потім визначте показання барометра в тій точці, де припускаєте рити колодязну шахту.
 3. Обчисліть різницю в отриманих даних за допомогою вирахування.
 4. Тепер переведіть коефіцієнт в метраж, де кожний розподіл на шкалою барометра буде вважатися як один метр.

Саме на цю глибину потрібно рити яму для колодязя, щоб досягти водоносної жили.

Вода капілярами і артеріями пронизує всю земну кору, заповнюючи величезні простори і невеликі зазори, щілини, міжпластові порожнини. Вона є повсюдно, але на різній глибині і в різному обсязі. Щоб знайти цей дар життя, люди користуються різними прийомами і науковими розробками.

У безсумнівному пріоритеті — досягнення науки, але якщо ви натура захоплива і любите експерименти, або є підстави з точки зору економії коштів  можна спробувати і альтернативні способи.

За порівняно невелику суму можна замовити роботи з розвідувального пошуку води бурової машиною, за вартістю буде не більше тисячі за метр проходу. Або своїми силами за допомогою садового бура витратити день на пошуки води.