Головна » Сад Город » Які лампи потрібні для підсвічування розсади
розсада

Які лампи потрібні для підсвічування розсади

Більшість дачників воліє самостійно вирощувати розсаду овочевих і декоративних культур. Такий підхід не тільки економить бюджет, але і позбавляє від розчарування пересортицею. Ви теж вирішили долучитися до рядів таких ентузіастів? У вас неодмінно все вийде! Правда, спершу вам доведеться трохи поклопотатися — і в першу чергу забезпечити сіянці додатковим освітленням.


Навіщо потрібно досвечивать розсаду

Інтенсивне освітлення рослинам потрібно протягом усього періоду вегетації: це потрібно для нормалізації процесу фотосинтезу, який визначає життєздатність будь-якого зеленого насадження. Більшість культур, які ми традиційно вирощуємо через розсаду, нормально розвиваються при світловому дні, що дорівнює 11-13 годинам, а улюбленим всіма томатам потрібно і того більше: до 15-17 годин інтенсивного освітлення. У зимовий і весняний періоди довжина світлового дня далека від цих значень. Не можна говорити і про оптимального ступеня освітленості: для цієї пори року характерна похмура погода.
У подібних умовах у рослин уповільнюються ростові процеси; вони стають кволими, виснаженими і сильно витягуються. Така розсада може загинути, а якщо і виживе, то навряд чи порадує гідною віддачею: овочеві культури дадуть посередній урожай, а декоративні — будуть бідно цвісти. Але ж ми хочемо більш значних подвигів від своїх зелених вихованців! Значить, потрібно надати їм комфортні умови для нормального росту і розвитку: забезпечити додатковим освітленням на рассадном етапі.

Якщо на вашому віконці вже красуються молоді сходи, придивіться до них уважніше. Чи не занадто вони довгі і тонкі ? Чи не змінилася забарвлення листочків з насиченого зеленого на блідо-зелену? А може бути, нижні листові пластини почали жовтіти і засихати? Чи не схиляють чи рослини свої верхівки в сторону віконного скла? Ствердні відповіді на ці питання означають, що розсада відчуває світловий голод, і вам потрібно терміново їй допомогти.
Організувати підсвічування сіянців нескладно. На допомогу прийдуть встановлена ​​над підвіконням або столом з рассадной тарою електрична лампа і  хитрощі досвідчених дачників. Залишилася справа за малим — вибрати оптимальний спосіб досвічування розсади.

 Лампа розжарювання

Новачки нерідко спокушаються дешевизною класичних ламп розжарювання. Не поспішайте! Економія в цьому випадку оманлива: такий світловий прилад з великим апетитом поїдає електроенергію. До того ж він швидко перегорає (час роботи до 1 тисячі годин) і виділяє надто багато тепла, що може змусити розсаду «жирувати».

 

 

 

На замітку! Джерело світла повинен знаходитися не збоку від розсади, а зверху над нею. Якщо встановити лампу занадто низько, на листі можуть з’явитися опіки. Як визначити оптимальну висоту? Піднесіть руку до верхівках рослин: якщо ви не відчуваєте тепла від лампи, висота її розміщення обрана вірно.

Люмінесцентна лампа

Це джерело світла менш ненажерливий, не створюватиме жаркий і сухий мікроклімат біля розсади, порадує привабливою вартістю і хорошою світловіддачею. Прослужить він довше (до 16 тисяч годин); правда, ближче до кінця життя втратить потужність.

Якщо ви бажаєте максимально догодити своїй розсаді, придбайте люмінесцентну лампу з рожево-фіолетовим світінням, яке обумовлено переважанням в світловому потоці червоних і синіх світлових променів. Вони дуже корисні для сіянців: синій підстьобує поділ клітин в тканинах рослин, а червоний активізує ростові процеси і сприяє закладці квіткових бруньок.

Лампа-економка

Енергозберігаюча лампа — це точковий різновид попереднього світлового приладу. Вона підійде для досвічування невеликого рассадного ящика або декількох сіянців, що ростуть в окремих горщиках. Економкою її прозвали неспроста: витрачає електроенергію вона скромно. Ця лампа довговічна, але їй притаманний той же недолік — світло з часом стає все більш тьмяним.

 

 

 

На замітку! Якщо сіянці продовжують витягуватися навіть під лампою, значить, вона не справляється зі своїм завданням. Над розсадою потрібно встановити ще один або кілька таких світлових приладів або замінити колишню лампу на більш потужне джерело світла.

Металогалогенні лампи

В рослинництві використовуються газорозрядні світлові прилади, в тому числі металогалогенний різновид. Ця дорога лампа створює потужний світловий потік, але виділяє багато тепла, недовговічна і небезпечна (при контакті з вологою може вибухнути). Це не кращий варіант для домашнього використання, таке джерело світла більше підходить для теплиць і оранжерей.

 Ртутна лампа

Те ж саме стосується ртутної лампи. Потужність її на висоті, але також високо і кількість виробленого нею ультрафіолету. Поводитися з нею треба акуратно: всередині колби знаходиться небезпечна речовина. До того ж розсаді оранжево-червоне свічення ртутної лампи мало сподобається. Воно буде корисно пізніше, на етапі цвітіння і плодоношення.

 Натрієва лампа

Натрієва газорозрядна лампа відрізняється більш привабливою ціною, гідною світловіддачею, економічністю і відносної довговічністю (до 24 тисяч годин). Але цей прилад чутливий до перепадів напруги і небезпечний. Таке джерело оранжево-червоного світлового потоку частіше використовують в промисловому закритому грунті для підвищення сили цвітіння і врожайності дорослих рослин.

 Індукційна лампа

Цей світловий прилад — ідеальний варіант для досвічування розсади. Він порадує завидною довговічністю (до 80 тисяч годин), відмінною світловіддачею і стійкістю до перепадів напруги, що не буде розкручувати електролічильник і виділяти багато тепла. Світловий потік цієї лампи з часом не тьмяніє і забезпечує сіянці необхідною кількістю червоних і синіх променів. Єдиний недолік — досить висока ціна.

 

 

 

На замітку! Сіянці деяких культур в перші 2-3 дні після сходів досвічують цілодобово. Надалі, включаючи лампу вранці та ввечері, доводять світловий день до оптимальної довжини. У денний час при сонячній погоді можна обійтися без підсвічування — в похмуру вона обов’язкова. Як зрозуміти, чи потрібна підсвічування днем? Увімкніть лампу: якщо освітленість кімнати збільшилася, досвечивание розсаді необхідно, а якщо світла не додалося, можна поки обійтися і без нього.

 Світлодіодна лампа

Якщо ціна для вас має значення, придивіться до світлодіодному аналогу, який відрізняється більш демократичною вартістю, але не меншою кількістю достоїнств. Для досвічування розсади вибирайте лампу, яка створює рожево-фіолетове світіння. Такий прилад економічний, зручний і безпечний у використанні, довго служить (до 100 тисяч годин), видає мінімум тепла і славиться хорошою світловіддачею.

Тільки не забувайте, що одним світлом розсада сита не буде. Якщо хочете отримати міцні, здорові рослини, створіть для них оптимальний температурний режим і вчасно поливайте. Особливе значення потрібно надати якісному грунту, призначеному спеціально для вирощування розсади, а також своєчасним підживлення збалансованим добривом.

 Стрибок до сонця

Якщо придбання та встановлення фітолампи у вас поки тільки в планах, постарайтеся допомогти сіянцям зловити більше світла іншими способами. Найпростіший — підкласти під розсадну тару книжки, невеликі коробки або інший підручний матеріал, який допоможе рослинам наблизитися до скла і стати більш доступними для природних променів. Особливо це актуально для сіянців-малюків, доступ світла до яких найчастіше загороджений віконною рамою.

Багатоповерхівка для розсади

Якщо вмістити численні рослини на площині підвіконня у вас не виходить, можна піти іншим шляхом — купити або самостійно спорудити стелаж з декількома полками, на яких ви зможете розташувати всю розсаду. Така корисна конструкція дозволить ефективніше використовувати площу біля вікна і сприятиме кращій освітленості сіянців сонячними променями.

Якщо при цьому ви не полінуйтеся ретельно вимити скла вікна з обох сторін, то зможете підвищити освітленість рослин як мінімум на 15%. А це вже немало!

 Паперове досвічування

Ні для кого не секрет, що білі поверхні відмінно відбивають сонячне світло. Цим фактом можна скористатися при вирощуванні розсади: змайструвати з білого паперу і картону ширму, яка не дозволить сонячним променям загубитися в кімнаті і перенаправляє їх на «спинки» сіянців.

Якщо розсада розташована на віконці в 1 ряд, візьміть шматок картону, рівний довжині підвіконня і висотою 35-40 см. Оклейте його з одного боку аркушами білого паперу і прикріпіть по кутах відрізки міцної нитки. Прив’яжіть конструкцію до карнизу для штор на такій висоті, щоб розсадні ящики виявилися укладені між віконним склом і ширмою.

 Світловідбиваюча плівка на допомогу

Більшого ефекту ви досягнете, якщо при виготовленні екрана замість білого паперу скористаєтеся світловідбиваючої (сонцезахисної) плівкою, яку багато хто з нас прикріплюють на вікна в літню спеку. Такий матеріал відмінно відбиває сонячні промені і перенаправляє їх у зворотний бік.

Якщо ваша розсада розташовується на стелажі, створіть на основі бюджетної світловідбиваючої плівки світлий будиночок, в якому сіянці будуть висвітлюватися з усіх боків.

 Джерело додаткових променів — харчова фольга

Якщо знайти в магазинах світловідбиваючу плівку поза сезоном не вдалося, візьміть на озброєння харчову фольгу для запікання, яка у кожної господині завжди є під рукою. Цей недорогий матеріал має блискучу поверхню, а значить, екран, виготовлений на його основі, зможе ефективно перепинити сонячним променям шлях углиб кімнати і змусить їх зібратися на підвіконні.

 Стануть в нагоді залишки будматеріалів

Чоловікам-городникам клопітка робота по обклеюванню картону папером або фольгою може припасти не до душі, часто їм набагато простіше зробити більш грубу роботу. В цьому випадку стануть в нагоді будь-які залишки будматеріалів світлого відтінку, наприклад пластикова біла панель або шматок гіпсокартону. Відріжте шматок відповідного розміру і закріпіть його будь-яким зручним для вас способом по краю підвіконня, на якому стоїть розсада. Такий відбивач сонячних променів теж ефективний. Навіть якщо ви не придумаєте нічого кращого, ніж підставити до вікна оцинкований лист профнастилу, це вже буде великим плюсом для розсади!