Головна » Опалення » Електричний котел для опалення приватного будинку: тонкощі вибору

Електричний котел для опалення приватного будинку: тонкощі вибору

Кількість бажаючих перебратися з багатоквартирних будинків в приватні котеджі з кожним роком зростає. Однак багато хто з них забувають, що забезпечення власного будинку опаленням найчастіше лягає на плечі власника — далеко не всі котеджні селища відразу мають підключення до газопостачання, а іноді це доводиться чекати кілька років. Так що ж в цьому випадку робити? Варіантом може стати електричний котел, про який ми і розповімо.


Особливості електричних котлів

Принцип роботи електричного котла надзвичайно простий: в спеціальний бак, в якому встановлені нагрівальні елементи, подається теплоносій. При підключенні енергія електричного струму передається молекулам теплоносія, і температура останнього зростає. З розширювального бака він по радіаторам і трубам поширюється по всьому приміщенню, обігріваючи його. Крім бака і обігрівача, в котлі може бути встановлений механізм контролю і управління, циркуляційний насос. Для економії електроенергії в деяких котлах передбачена опція автоматичного регулювання потужності, в простіших моделях потужність регулюється за допомогою термостата, що задає температуру води.

Електрокотел можна встановити всюди, де є підключення до електроживлення. Основні переваги котла такого типу — це перш за все компактні розміри і ергономічність. Його можна встановити навіть в невеликому будинку, наприклад, на дачі, при цьому він не потребує додаткового приміщенні для зберігання палива. Такий котел дуже просто монтувати та експлуатувати, і, що важливо, для установки не потрібно спеціальних дозволів від органів технагляду. Ще одна перевага — екологічність. Котел не виробляє шкідливих викидів, тому його цілком можна розміщувати в житлових приміщеннях, наприклад, на кухні. Працює він безшумно, без відкритого вогню, а, отже, відпадає необхідність в пристрої димоходу, за рахунок чого підвищується безпека експлуатації.

На замітку
При установці електричного котла необхідно подбати про якісне утеплення будинку, інакше все тепло буде випаровуватися назовні, а сума оплати за електроенергію зросте до неймовірних розмірів.

Який вид електричного котла кращий

Щоб вибрати ідеально відповідний для конкретного будинку електричний опалювальний котел, потрібно хоч трохи розбиратися в особливостях кожного з трьох основних типів.

Тенові котли

Це класичний тип електрокотла. У ньому теплоносій нагрівається ТЕНами, що складаються з міцної оболонки (сталевий, алюмінієвої або титанової), і нихромовой спіралі всередині неї. Між оболонкою і спіраллю знаходиться діелектричний наповнювач, найчастіше кварцовий пісок. Теплообмінник котла може мати один або кілька ТЕНів. Принцип дії такого пристрою нагадує принцип роботи звичайного електрочайника (кип’ятильника). Номінальної потужності він досягає стрибкоподібно, а нагрів води відбувається тільки через 10-15 хвилин після включення котла. Тенові котли працюють в проточному режимі, з його ж допомогою створюється циркуляція води у всій системі опалення приміщення.

Перевага тенового котла в тому, що в ньому немає прямого контакту теплоносія з нагрівальним елементом, вони відокремлені один від одного діелектриком, що зводить можливість короткого замикання до мінімуму. Від перегріву котел захищений термічним регулятором.

Серйозний недолік ТЕНових котлів — утворення накипу, яка може привести до поломки обладнання. Щоб уникнути цього, рекомендується в якості теплоносія використовувати дистильовану воду або спеціальні рідини. У разі витоку теплоносія котел здатний перегрітися і повністю вийти з ладу.

Більшість ТЕНових котлів мають настінне виконання, але зустрічаються і підлогові конструкції.

Електродні котли

В такому котлі на поміщених в теплообмінник електродах під дією електричного струму створюється різниця потенціалів. За рахунок  сольових домішок , що містяться в теплоносії , він сам виступає в ролі провідника електричного струму — електроліту з хорошим опором, і струм, проходячи через це середовище, викликає її нагрівання. Процес нагрівання води в котлі йде без участі посередника в невеликій іонізаціонній камері. В якості основи теплоносія зазвичай використовується рідина на основі етиленгліколю або  спеціальну підготовлену воду. Заданий рівень теплопровідності рідини дає можливість швидко вивести котел на номінальну потужність. Нагрівається котел дуже швидко — буквально за одну хвилину.

Електродні, або іонні, котли досить економічні. При однаковій потужності вони споживають майже в два рази менше електроенергії, ніж ТеНові. За допомогою автоматики можна не тільки задавати потрібну температуру повітря, але і змінювати її в міру необхідності, включаючи і вимикаючи котел.

Велика перевага електродних котлів — надійність, оскільки в них практично нічому виходити з ладу. Наприклад, при витоку теплоносія, котел вимкнеться, оскільки струми впадуть до нуля. Такі котли особливо зручно використовувати в приміщеннях з нестабільною напругою. Навіть при зниженні його до 180 В електродний котел не відключається.

Недолік електродного котла — необхідність підтримки безперервної циркуляції рідини і висока вартість теплоносія, оскільки звичайну воду в них використовувати неможливо.

Індукційні котли

Перші індукційні котли з’явилися ще 80-х роках ХХ століття і використовувалися для промислових потреб. Виробництво побутових агрегатів почалося приблизно в кінці 90-х років. Індукційний котел працює за принципом трансформатора і складається з первинної і вторинної обмоток: індукційної котушки, що одночасно є генератором, і сердечника — системи сталевих труб з теплоносієм усередині. Після запуску первинна обмотка перетворює електроенергію в магнітне поле і направляє його на вторинну. Сердечник нагрівається і передає тепло теплоносія.

Плюсом індукційних котлів є їх висока ефективність, захист від накипу, економічність, високий ступінь пожежної безпеки. В котлі немає елементів, схильних до механічного зносу, так що термін роботи у нього може перевищувати 30 років. У порівнянні з ТеНовими котлами, індукційні мають набагато більшу площу тепловіддачі, а в якості теплоносія в них можна використовувати практично будь-яку рідину, включаючи очищені нафтопродукти. Робота обладнання не залежить від температури навколишнього середовища, так що ймовірність відмови зведена практично до нуля.

Серед недоліків можна відзначити високу ціну і велику вагу при невеликих розмірах, навіть найслабший котел важить більше 20 кг.

На що ще звернути увагу, вибираючи електричний котел

Але вибір типу котла — це ще не все. Є кілька важливих факторів, від яких залежить, наскільки котел буде відповідати поставленим перед ним завданням.

Число контурів

Одноконтурний котел відповідає тільки за нагрів теплоносія в системі опалення. Якщо є необхідність в гарячій воді для побутових потреб, то слід або спочатку встановити двоконтурний котел, або доповнити систему водонагрівачем.

Двоконтурні котли мають два незалежно працюючих контури, один з яких забезпечує опалення, інший — гаряче водопостачання. Електричні двоконтурні котли не користуються популярністю, оскільки споживають занадто багато електроенергії. Вартість води і опалення в цьому випадку виходить надто високою.

ККД

Електричні котли кожного з трьох згаданих типів характеризуються приблизно однаковим ККД — 95-98%. Настільки високий показник пояснюється тим, що електрокотел не генерує, а перетворює електроенергію в теплову. Тому, який би тип котла покупець не вибрав, ККД у нього буде практично таким же, як у його побратимів.

Потужність

Один з головних параметрів при виборі котла. Саме від нього залежить, чи буде котел справлятися з обігрівом приміщення. Недостатньо потужний агрегат не зможе забезпечити необхідну температуру, а надлишково потужний призведе до невиправданих витрат на електроенергію.

Електричні котли випускаються потужністю від 2,5 до 60 кВт (залежно від типу котла). Потужність для кожного приміщення повинна розраховуватися індивідуально, вона залежить від опалювальної площі, матеріалів стін і перекриттів, якості теплоізоляції, площі вікон. Для того щоб приблизно розрахувати потужність котла, можна використовувати формулу:

W= (S х Wпп) : 10,
де:

W — потужність котла в кВт,

S — площа приміщення,

W пп — питома потужність пристрою (встановлюється для кожного регіону індивідуально, наприклад, для Києва і області вона становить від 1,2 до 1,5 кВт).

Якщо необхідно обігріти будинок в Києві площею 100 м 2, то згідно з формулою потужність котла повинна бути W = (100 × 1,2): 10 = 12 кВт. Цей розрахунок справедливий тільки для одноконтурних котлів. Для двоконтурних потужність розраховується з поправкою на ГВС — близько 20%.

Тип регулювання потужності

Цей показник залежить від пристрою котла і може бути ступінчастим або плавним. Ступінчасте регулювання застосовується в котлах, що мають незалежні нагрівальні елементи. Щоб відрегулювати витрату енергії і температури в приміщенні можна просто відключити деякі з них.

На замітку
Найчастіше в котлах встановлюється три нагрівальні елементи, один з них забезпечує 50% всієї потужності, а два залишилися — по 25%. У зв’язку з цим можна отримати всього чотири рівні потужності котла — 25, 50, 75 або все 100%. Для більш точного регулювання необхідно встановити в кожному приміщенні окремий вентиль або термостат.
Плавне регулювання можлива тільки в тих котлах, в конструкції яких є реостат. А в дешевих агрегатах невеликої потужності можливість регулювання взагалі відсутня.

Спосіб підключення

Котли потужністю до 6 кВт можна підключати до звичайної однофазної мережі на 220 В, але якщо передбачається установка більш потужного пристрою, то знадобиться трифазна лінія 380 В.

Корпус

Корпус електрокотла може бути виготовлений з будь-якого міцного матеріалу — сталі, пластика, чавуну, міді. Основна вимога — надійний захист від виникнення пожежі та ураження електричним струмом. Як правило, у настінних моделей більш легкі корпуси.

Тип автоматики

Автоматика підтримує в приміщенні необхідну температуру і дає можливість раціонально використовувати електроенергію без постійного контролю з боку людини. Існує два типи терморегуляторів для електрокотлів — механічні та електронні.

Механічний терморегулятор працює або на біметалевих пластинах, або на рідинно- або газозаповнених сильфоннах. Коли температура досягає певного рівня, такий терморегулятор або перекриває струм теплоносія, або розмикає електричний ланцюг. При зниженні температури котел знову починає працювати. При простоті в управлінні, невисокій вартості і стійкості до стрибків напруги, механічна автоматика все ж має недостатню чутливість і здатна відхилятися від заданого температурного діапазону на 2-3 ° С.

Електронні терморегулятори складаються з блоку управління і виносного датчика. Датчик підключається до нагрівального елементу дистанційно або за допомогою проводів і передає інформацію на блок управління, який при необхідності вимикає котел. Електронний терморегулятор здатний контролювати всі системи котла, забезпечити високу точність температур і може працювати без участі людини до 8 годин. При цьому у нього досить висока вартість і дороге сервісне обслуговування.

Розміри

Найбільш компактні електричні котли — електродні. Їх можна кріпити прямо на трубу, оскільки такий котел являє собою циліндр завдовжки всього близько 40 см. Індукційні котли теж не надто великі, але при цьому, як уже говорилося, мають значну вагу. Проте практично всі електрокотли дуже компактні і не вимагають окремого приміщення для установки, на відміну від газових або твердопаливних колег.

Комплектація

У всіх видів електричних котлів, крім базової комплектації, є додаткові опції. До них відносяться автоматичний злив води при відключенні і зниженні температур до нульових значень, захист від зміни тиску в системі, відцентровий насос, внесений термодатчик, розширювальний бак, фільтр тонкого очищення. Перш ніж відмовлятися від додаткових опцій в цілях економії, треба гарненько все прорахувати. Нерідко дешева модель з наступною покупкою додаткових блоків і додатковим їх монтажем в результаті обходиться дорожче, ніж придбання котла в повній комплектації.

Ціна

На вартість котла впливає, перш за все, його тип — ТЕНовий обійдеться у багато разів дешевше, ніж індукційний, а також кількість контурів, потужність, і наявність додаткових опцій. Не останню роль в ціноутворенні відіграє і бренд виробника — невідомі китайські марки будуть коштувати менше, ніж відмінно зарекомендували себе на ринку європейські. Але в цьому випадку мова йде ще й про якість, так що економія не завжди доречна.

Отже, повна залежність агрегату від електропостачання, високі вимоги до живильної силової лінії і якістю води, і, нарешті, висока вартість електроенергії не дозволяють в повній мірі використовувати електричні котли в якості основного джерела тепла.

Однак в ряді випадків, наприклад, для обігріву рідко відвідуваних в зимовий час приміщень, електрокотел є ідеальним варіантом. Крім того, він стане в нагоді в якості резервного при відключенні газу або для підвищення ефективності системи опалення на твердому паливі

x

Check Also

Який димар вибрати для газового котла: вимоги до конструкції і види

Не всі усвідомлюють важливість вибору конструкції і матеріалу для димоходу на етапі проектування опалювальної системи. ...

Утеплення дерев’яного будинку

Дерево — це один з кращих екологічно чистих матеріалів для будівництва будинку. Дізнаємося, як правильно ...

«Канадський колодязь» — використання тепла землі для опалення взимку і охолодження влітку

Принцип його роботи гранично простий — поруч з будинком, під землею прокладаються труби на глибині ...

Як не залежати від газу — теплові насоси для опалення та гарячого водопостачання

Тепловий насос — це прилад, який працює за принципом сучасного холодильника. У його системі циркулює ...

Типи радіаторів для опалення будинку

Сьогодні в квартирах і приватних будинки в системі опалення найчастіше використовуються радіатори (батареї). Оскільки різновидів ...

сонячні батареї

Робота сонячних батарей взимку, і способи збільшення їх продуктивності

Сонячні панелі вже давно міцно увійшли в життя багатьох споживачів, незважаючи на те, що ціна ...