Головна » Опалення » Особливості монтажу системи опалення в приватному будинку.

Особливості монтажу системи опалення в приватному будинку.

Сьогодні вибір багатьох наших співвітчизників все частіше падає на розмірене і спокійне життя за містом. Власний будинок стає тією тихою гаванню, куди хочеться повернутися після важкого дня в галасливому і загазованому мегаполісі. Наскільки теплою (у всіх сенсах) буде зустріч з житлом, багато в чому залежить від якості роботи опалювального обладнання. Адже правильний монтаж системи опалення — застава не тільки затишку і комфорту, а й безпеки будинку і всіх мешканців.


Вимоги до монтажу систем опалення

Чи буде організована система опалення приватного будинку з нуля або модернізована стара, перше, з чого варто почати, — це ознайомитися з нормативною документацією, яка регламентує введення в дію обладнання та його подальшу експлуатацію. Знайомство з цим, нехай і не дуже захоплюючим, документом займе не більше півгодини, зате убезпечить вас на довгі роки.

Є базові вимоги, на які потрібно звернути пильну увагу. Найголовніше, що слід враховувати при монтажі котлів опалювання, труб, радіаторів та іншого обладнання, -пожежо- і вибухонебезпечність. Тому при встановленні опалювального обладнання варто переконатися, що воно буде знаходитися у вільному доступі для періодичного контролю і чищення системи, а в разі виходу з ладу будь-якого елемента його можна буде легко відремонтувати або замінити. Нехтування такими простими правилами може привести до серйозних наслідків.

Ось кілька правил, які дозволять зробити будинок теплим і безпечним:

 • Температура теплоносія, якщо такий використовується в системі опалення, повинна бути на 20 ° С нижче температури самозаймання / випаровування речовини. Якщо ви використаєте в якості теплоносія воду температурою вище 105 ° С, слід запобігати її закипання. Температура кипіння залежить від зміни тиску рідини. Так, при тиску в 2 атмосфери вода закипає тільки при + 120 ° С.
 • Температура поверхні відкритих елементів системи не повинна перевищувати максимально допустиму.
 • Теплоізоляція приборів і обладнання системи повинна бути організована так, щоб захищати від опіків, зменшувати втрати тепла, виключати конденсацію і запобігати замерзання теплоносія в неопалюваних приміщеннях.
 • Необхідно ізолювати гарячі конструкції системи, якщо вони можуть спричинити займання газів, аерозолів і пилу в приміщенні. При цьому температура на поверхні теплоізоляції повинна бути на 20 ° С нижче температури самозаймання.

Етапи монтажу системи опалення

У новому приватному будинку загальний вигляд системи опалення, її схему і всі нюанси краще продумати на етапі проектування і будівництва будівлі. Так ви відразу будете представляти, чи потрібно вам окреме приміщення для котельні, де прокласти технологічні ніші для розведення елементів системи і установки устаткування. Це значно спростить подальші роботи і скоротить час монтажу. До того ж, якщо ви збираєтеся сховати труби, то слід про це подбати до початку опоряджувальних робіт. Найзручніше провести монтаж труб опалення перед тим, як буде залита стяжка підлоги.

Приступати до монтажних робіт можна тільки після закриття теплового контуру будівлі, тобто після установки вікон і покриття даху. Велику роль відіграє сезон. Краще залишити ці роботи на теплий період року, тому що низькі температури погіршують якість зварювання і збільшують ламкість елементів з металлопласта. І, звичайно, необхідно розрахувати час монтажу так, щоб до початку опалювального сезону система була перевірена і запущена. Це дозволить зустріти  зиму в теплому і затишному будинку.

Весь монтаж опалення будинку можна поділити на кілька етапів:

 • вибір системи, проектувальні та розрахункові роботи;
 • підбір і покупка матеріалів і обладнання;
 • пристрій котельні та монтаж її складових частин або установка котла в іншому приміщенні (якщо обрана модель це дозволяє);
 • установка радіаторів;
 • пуско-налагоджувальні роботи.

Важливе питання, яке належить вирішити, — це вибір системи опалення. Їх існує кілька: повітряна, електрична, відкрита і традиційна з рідинним теплоносієм.

У повітряній системі теплоносієм є, як випливає з назви, повітря, який забирається ззовні, нагрівається і за системою повітрявідведення розподіляється по приміщеннях. Це найбезпечніша система. Але вона складна і витратна в частині монтажу та обслуговування, а також має низьку тепловіддачу.

Найбільш, мабуть, невибагливої ​​в експлуатації і екологічної є електрична система опалення. Тут теплоносієм можуть служити електричні конвектори, автономні масляні та інфрачервоні батареї, тепловентилятори, електрокаміни. Мінус такої системи очевидні — великі рахунки за електроенергію і повна залежність від стабільної подачі останньої.

У відкритих системах для обігріву використовуються печі і каміни, в топці яких розводять вогонь. Ефективність таких систем досить низька, і вони підійдуть тільки для невеликих дачних будиночків.

Традиційною вважається система опалення з рідинним теплоносієм, яка включає в себе джерела тепла (котел), теплопроводи і опалювальні прилади (радіатори). У центрі класичної системи знаходиться котел опалення. До його вибору варто підійти особливо ретельно, ґрунтовно зваживши всі плюси і мінуси кожної моделі.

На замітку
Воду в системі опалення з рідким теплоносієм рекомендується повністю замінювати не рідше ніж раз на сім років. Якщо використовується антифриз, то його заміна проводиться раз в 3-4 року, в залежності від специфікації. Під час заміни теплоносія систему слід також промити.

Котли опалення для приватного будинку розрізняються за типом палива: газові, рідкопаливні, твердопаливні (вугілля, дрова, брикети, біогранули) і електричні. Перш ніж зробити вибір на користь того чи іншого виду, слід подумати, який з варіантів палива буде економічно вигідний. Пролягає чи поруч з будинком мережевий газопровід? Чи є проблеми з подачею електроенергії? Доступно в регіоні рідке або тверде паливо?

Так, найпростішими в обслуговуванні і недорогими вважаються електричні котли опалення, але обігрів великого будинку таким способом буде вкрай витратним. Економічно вигідно опалювати приватний будинок мережевим газом, правда, установка газового котла зажадає значних сил і грошових вкладень при оформленні у відповідних органах. Якщо вирішено використовувати рідке або тверде паливо, доведеться вирішувати питання не тільки з облаштуванням окремої котельні, а й зі зберіганням дров, солярки і т.д. Та ж проблема постане, якщо замість мережевого газу буде використаний скраплений.

Після того як буде визначено центральний елемент системи опалення вашого будинку, можна приступати до розробки схеми і проектної документації. Створити схему монтажу системи опалення можливо самостійно, особливо якщо мова йде про невеликому будинку. У ній обов’язково вказується:

 • місце установки котла;
 • місце монтажу радіаторів;
 • детальний план розводки трубопроводу з зазначенням кранів, фітингів та інших елементів;
 • опис системи усунення продуктів згорання, якщо такі є.

Проект опалювальної системи можна замовити у організації або проектувальника, які мають дозволи на проведення даного виду діяльності. Досить часто подібні послуги надають компанії, які займаються монтажем систем опалення та продажем необхідного обладнання. Таким чином вдасться комплексно вирішити «опалювальний питання» в вашому приватному будинку. На виході клієнт отримує документ, в який увійде текстова частина, схеми і креслення. У проекті будуть прописані всі нюанси, необхідні для здійснення монтажних робіт: загальна конфігурація мережі, тип розводки, характеристики теплогенератора і трубопроводів, розміри і розташування приладів опалення та іншого обладнання, їх специфікація. Також в проекті будуть вказані вимоги до котла, опалювальних приладів, обладнання автоматики і терморегулювання, насосів, колекторів, димоходів, трубопроводах і т.д. За бажанням можна розрахувати вартість монтажу та матеріалів.

Тепер, озброївшись проектною документацією та схемою системи опалення, можна приступати до наступного етапу — безпосередньому монтажу окремих елементів. І почати слід з гарячого «серця» будинку — котла. Моделі малої потужності (до 60 кВт) можна встановити в будь-якому побутовому приміщенні: на кухні, в коморі або передпокою. Для більш потужного агрегату доведеться облаштувати спеціальну котельню з хорошою системою вентиляції. Монтаж котла опалення в будинку здійснюється відповідно до вимог, які зазвичай вказуються в керівництві до обладнання. Але є і загальні правила.

З лицьового боку котла необхідно залишити мінімум метр, а з боків і ззаду — 0,7 м. Якщо в процесі експлуатації вам потрібно буде обслуговувати котел з тильного боку або збоку, сміливо залишайте 1,5 м. Котел повинен розташовуватися не ближче 0,7 м по відношенню до іншого обладнання. Між двома котлами слід залишити відстань не менш метра або не менш двох метрів, якщо вони розташовані навпроти. До монтажу настінного котла опалення вимоги більш щадні, досить просто залишити необхідний прохід спереду для зручності експлуатації.

Отже, котел встановлений, саме час подумати про димохід, який буде виводити назовні продукти горіння. Помилки в організації димоходу можуть мати серйозні наслідки: виникненням пожежі та отруєнням чадним газом. Димохід може бути виконаний з цегли, металу або кераміки.

 • Цегляні димоходи використовуються спільно з твердопаливними котлами. До плюсів цегляних конструкцій відноситься їхня низька тепловіддача, але якісний монтаж такого димоходу може здійснювати тільки досвідчений пічної майстер. До того ж цегляний димохід додатково навантажує фундамент.
 • Його металевий «побратим» має велику стійкість до хімічного і механічного впливу, тому не протипоказаний сучасним газовим і рідинним котлам. Так як такі димоходи збираються з модулів, їх монтаж можна зробити самостійно, дотримуючись інструкції до обладнання. Але, на відміну від цегельних, для металевих димоходів характерні великі втрати тепла.
 • Золотою серединою є димарі з кераміки. Вони поєднують в собі модульну конструкцію і низьку тепловіддачу. Такий димар обійдеться вам дорожче, ніж металевий, але дешевше цегельного. Єдиним обмеженням керамічного димаря є його сувора вертикальна конфігурація.

Крім того, димоходи відрізняються за способом розміщення. Зовнішній димохід виводять по зовнішній стороні стіни, найближчої до котла. До такого способу організації димоходу зазвичай вдаються, якщо в будинку встановлюють джерела тепла, який не був передбачений при проектуванні. Незважаючи на те, що зовнішні димарі не користуються популярністю в Україні, процес їх прокладки досить простий і економить місце всередині будинку. Внутрішній димохід доведеться вести через міжповерхові перекриття і дах, зате такий спосіб знижує тепловтрати і витрата пального під час експлуатації.

Який би димохід не був обраний, потрібно дотримуватися ряду правил при його пристрої:

 • димохід повинен закінчуватися козирком, щоб уникнути попадання вологи і сторонніх предметів;
 • краща кругла форма димоходу: так в ньому менше скупчуються продукти горіння;
 • димохід повинен закінчуватися на 0,5-1,5 м вище коника і на 0,5 м — вище плоскій поверхні даху;
 • кількість поворотів (якщо дозволяє конструкція) димоходу не повинно перевищувати трьох;
 • зовнішній димохід виводиться наверх на відстані не менше 0,5 м від даху.

Монтаж труб системи опалення приватного будинку залежить від того, яка схема обрана на етапі проектування: однотрубна або двотрубна. У першому випадку радіатори з’єднуються послідовно, по одній трубі, утворюючи замкнене коло. У двухтрубной системі теплоносій приходить до радіаторів по одній трубі, а його повернення відбувається по інший. З першого погляду перший варіант здається менш витратним, оскільки можна заощадити на матеріалах. Але на ділі він менш надійний, і завжди є ризик, що остання батарея в ланцюжку буде холодною. Втім, в невеликому будинку організація однотрубної системи цілком виправдана.

Що стосується матеріалу, то сьогодні на ринку представлено кілька видів металевих і полімерних труб. Монтаж труб опалення з міді і нержавіючої сталі обійдеться вам досить дорого, зате ці матеріали самі надійні і довговічні. Оптимальний варіант — поліетиленові і металопластикові труби. Вони дорожчі, ніж, наприклад, поліпропіленові, але менш вибагливі при монтажі, мають більш привабливий зовнішній вигляд і хороший рівень надійності.

Одним з фінальних етапів є підключення радіаторів. Щоб ваш будинок не втрачав тепло, важливо правильно їх розташувати під вікном. При монтажі радіаторів системи опалення слід дотримуватися таких відстані:

 • до підлоги — 8-12 см;
 • до підвіконня — 10-12 см;
 • до стіни — 3-5 см;

Також радіатор повинен займати не менше 70% віконного отвору, інакше на вікнах буде утворюватися конденсат.

Існує два типи підключення радіаторів: нижній і бічний. Причому бокове підключення може бути діагональним і одностороннім (коли подача теплоносія в радіатор відбувається зверху, а назад виходить знизу), а також можливо седільне підключення. Для першого варіанту характерні найбільші втрати тепла, але при такому підключенні труби можна прокласти по підлозі або зовсім заховати в стяжку.

Отже, система опалення в будинку змонтована і готова до запуску. Але перш за все її необхідно випробувати. Пусконалагоджувальні роботи включають в себе опресовування, пробний запуск і налагодження. Після пробного запуску систему опалення необхідно уважно оглянути. У разі виявлення протікання слід виправити недоліки і випробувати ще раз.

Монтаж системи опалення приватного будинку — це тривалий процес, який потребуватиме від вас не тільки фізичних зусиль і матеріальних витрат, але і пильної уваги до безлічі деталей. Хтось вважає за краще облаштовувати своє житло тільки власними руками, поринаючи з головою в це питання. Інші довіряють установку системи опалення фахівцям, вважаючи за краще лише контролювати процес. Є й проміжні варіанти, коли частина робіт виконує спеціалізована організація, а більш легкі етапи ви берете на себе. Який варіант вибрати — вирішувати вам, важливо пам’ятати, що якісна організація системи опалення — це не тільки гарантія тепла у вашому будинку, але і питання безпеки.

x

Check Also

Електричний котел для опалення приватного будинку: тонкощі вибору

Кількість бажаючих перебратися з багатоквартирних будинків в приватні котеджі з кожним роком зростає. Однак багато ...

Утеплення дерев’яного будинку

Дерево — це один з кращих екологічно чистих матеріалів для будівництва будинку. Дізнаємося, як правильно ...

«Канадський колодязь» — використання тепла землі для опалення взимку і охолодження влітку

Принцип його роботи гранично простий — поруч з будинком, під землею прокладаються труби на глибині ...

Як не залежати від газу — теплові насоси для опалення та гарячого водопостачання

Тепловий насос — це прилад, який працює за принципом сучасного холодильника. У його системі циркулює ...

Типи радіаторів для опалення будинку

Сьогодні в квартирах і приватних будинки в системі опалення найчастіше використовуються радіатори (батареї). Оскільки різновидів ...

сонячні батареї

Робота сонячних батарей взимку, і способи збільшення їх продуктивності

Сонячні панелі вже давно міцно увійшли в життя багатьох споживачів, незважаючи на те, що ціна ...