Головна » Опалення » Як платити менше за опалення заміського будинку? Що необхідно врахувати при будівництві!

Як платити менше за опалення заміського будинку? Що необхідно врахувати при будівництві!

Для багатьох будівництво енергоефективного будинку передбачає складний високотехнологічний підхід і здається просто фантастикою. Однак є й інші, прості способи домогтися реальної економії на опаленні.


Правильна орієнтація будинку по сторонах світу

Ще на етапі планування ділянки і виборі проекту варто врахувати орієнтацію будинку по сторонах світу. Продумане розташування допоможе захиститися від холодних вітрів, протягів і впустити в будинок максимум сонячного світла. У розрахунок потрібно брати і розу вітрів. В середньому по Україні західні, північні і північно-західні вітри дмуть найчастіше і виявляються, як правило, холодними і рвучкими. Тому стіни, зорієнтовані на ці сторони, краще робити або глухими, або з мінімальною кількістю вікон.

Що ж стосується планування, то в цій частині будинку будуть до речі технічні і господарські приміщення — комора, котельня, зони зберігання, гараж і т.п. В особливому обігріві і природному освітленні вони не потребують, та до того ж послужать захистом житлових кімнат від протягів. Найтеплішою вважається сонячна південна сторона, так що великим вікнам тут саме місце. Крім того, вона ідеальна для зон загального збору сім’ї та гостей (вітальні, їдальні та ін.).

Логічно, що в південних регіонах, де більш актуальним є питання економії на кондиціонуванні, діє протилежний принцип: фасад з великоформатних вікнами «розгортають» на північ, щоб виключити перегрів приміщень в жарку погоду. З південного боку площа скління намагаються мінімізувати.

Форма будинку

На мікроклімат і енергоефективність котеджу не в останню чергу впливає об’ємно-планувальне рішення. В його основі лежить правило компактності. В ідеалі будинок повинен мати таку форму, щоб відношення його периметра до опалювального обсягом або площі було якомога менше.

Для високих будівель з вузьким корпусом і великою площею стін характерна надмірний витік тепла. У той час як низькі і широкі будинку, що відрізняються раціональної компактністю, мають більш стійкий мікроклімат і менш схильні до дії вітру.

Трохи заощадити можливо і за рахунок оптимальної геометрії будинку. Якщо відмовитися від виступаючих архітектурних конструкцій (еркерів, ризалітів і т.п.), теплоеффектівность житла підвищиться.

Є цікаві розрахунки, що підтверджують, як форма будинку впливає на економію тепла. Дані відносяться до багатоповерхівок, проте цілком можуть бути застосовані і до приватної забудови. Наприклад, будівлі атриумного типу дозволяють знизити до 35% тепловтрат в порівнянні з типовими.

Наявність тамбура

Тепловим шлюзом між вулицею і житловими кімнатами служить тамбур. Це приміщення, в стародавні часи завжди присутнє в хатах, в сучасних проектах зустрічається вкрай рідко. А даремно, так як зима, як і раніше сувора, і захист від проникнення холодного повітря в будинок явно не буде зайвою.

Передпокій, що примикає, як правило, до вітальні або їдальні, без тамбура, сильно охолоджується. Як наслідок, тепловтрати дуже значні. Роль теплового буфера може грати також веранда або гараж.

Теплі двері

Якщо тамбур в будинку не передбачений, тепловим буфером можуть служити подвійні двері. Однак подібні конструкції не завжди зручні, до того ж непрості в монтажі. Відмінною альтернативою їм стане теплі двері або ж, як її ще називають, двері з терморозривом.

Її головна відмінність від звичайної — кілька шарів теплоізоляції, які покликані не пропускати холод всередину і не випускати тепло назовні. Деякі виробники збільшують кількість шарів до семи і навіть більше. В якості теплоізоляції застосовують екструдований пінополістирол, кам’яну і скловату, пінополіуретан.

Друга її особливість — ізоляційна прошарок (як правило, поліамідна), яка відділяє утеплювач від металевих поверхонь, перешкоджаючи теплообміну між матеріалами. Саме її і називають терморозривом.

Нарешті, сталевий каркас (товщина стали не менше 2 мм) — найважливіший елемент конструкції двері з терморозривом.

Герметичний теплоізоляційний контур

Значні тепловтрати будівлі відбуваються через фундамент, стіни та покрівлю. Статистика зовсім невесела: через фундамент і підлогу втрачається близько 15% теплової енергії котеджу, через стіни — близько 20%, через покрівлю — близько 15%. Тому головна превентивна міра від витоків тепла — це створення герметичної оболонки, яка не має містків холоду.

Ще на етапі риття котловану потрібно сформувати безперервний теплоізоляційний контур, що виключає контакт фундаменту з грунтом.

Домогтися високої теплозберігаючої властивості стін можна двома способами. Перший — це звести конструкції з традиційних «холодних» матеріалів (залізобетон, пінобетон, цегла та ін.), Збільшивши їх товщину. Однак такий варіант економічно невигідний, так як доведеться переплатити за матеріали і для стін, і для фундаменту. Крім того, зростуть трудовитрати.

Більш розумний спосіб — побудувати огороджувальні конструкції оптимальної товщини з матеріалів, які відрізняються низьким коефіцієнтом теплопровідності. Це або одношарові стіни з великоформатних поризованих керамічних цегли або газобетонних блоків, або багатошарові з ефективною теплоізоляцією (шарувата кладка, зовнішнє утеплення з штукатурним шаром і вентильований фасад).

Плюси одношарових конструкцій в прискоренні будівельних процесів, а також можливості відмовитися від теплоізоляції. Перевагою багатошарових є утеплювач, що вмонтовується з боку вулиці, — він перекриває ймовірні містки холоду, а крім того захищає стіни від зовнішніх впливів і температурних коливань.

Додаткове перехресне утеплення даху

Що ж стосується покрівлі, то поліпшити її теплозберігаючі здатність можна, створивши додатковий перехресний контур утеплення конструкції. Товщина волокнистого утеплювача для мансардного даху повинна складати 200 мм. Тим часом стандартна висота дерев’яних стропильних балок — 150 мм, і тому багато забудовників влаштовують теплоізоляційний шар товщиною також 150 мм.

Говорити про енергоефективність таких дахів, природно, не доводиться. При цьому виникає ще ряд проблем. По-перше, дерев’яна кроквяна нога є певною мірою містком холоду. Так що в разі утеплення даху тільки за рахунок плит або матів, покладених між крокв, промерзання цієї конструкції не уникнути.

По-друге, навіть досвідченим покрівельникам при монтажі плит або мат не досягти абсолютно щільного їх прилягання до кроквяних ніг на всьому схилі, десь обов’язково залишаться нещільності і з’являться містки холоду. Особливо це стосується дахів складної форми, де доводиться підрізати утеплювач, щоб укласти його між крокв. Виходить, що забезпечити потрібну товщину теплоізоляційного шару і перекрити можливі містки холоду може тільки додатковий перехресний контур утеплення.

Теплі вікна

Неправильний вибір вікна і помилки монтажу можуть привести до того, що вам доведеться «вилетіти в трубу», оплачуючи рахунки за опалення. Всього через вікна витікає приблизно 35% тепла котеджу (понад ⅔ тепла — через скло, а інше — через інші елементи конструкції).

Для енергоефективних будинків рекомендують використовувати вікна з дерев’яними рамами і двокамерними склопакетами або конструкції з «теплого» алюмінію. ПВХ-профілі схильні до серйозних деформацій при перепадах температур. Чим ширше профіль, тим краще він захищає від холоду.

Опір теплопередачі скління підвищує також нізкоеміссионноє оптичне покриття — тверде (k) з тонкошарової окису металів і м’яке (i) з оксидів металів. Останні з енергозбереження поза конкуренцією: тепловтрати через віконну конструкцію скорочуються на 90%. Нанесення нізкоеміссионного покриття збільшує вартість склопакета на 20-30%.

x

Check Also

Електричний котел для опалення приватного будинку: тонкощі вибору

Кількість бажаючих перебратися з багатоквартирних будинків в приватні котеджі з кожним роком зростає. Однак багато ...

Утеплення дерев’яного будинку

Дерево — це один з кращих екологічно чистих матеріалів для будівництва будинку. Дізнаємося, як правильно ...

«Канадський колодязь» — використання тепла землі для опалення взимку і охолодження влітку

Принцип його роботи гранично простий — поруч з будинком, під землею прокладаються труби на глибині ...

Як не залежати від газу — теплові насоси для опалення та гарячого водопостачання

Тепловий насос — це прилад, який працює за принципом сучасного холодильника. У його системі циркулює ...

Типи радіаторів для опалення будинку

Сьогодні в квартирах і приватних будинки в системі опалення найчастіше використовуються радіатори (батареї). Оскільки різновидів ...

сонячні батареї

Робота сонячних батарей взимку, і способи збільшення їх продуктивності

Сонячні панелі вже давно міцно увійшли в життя багатьох споживачів, незважаючи на те, що ціна ...