Головна » Поради » Пайка мідних труб
як спаяти мідні труби

Пайка мідних труб

В ремонті та будівництві для з’єднання мідних труб використовують процес пайки. Мідні труби добре піддаються пайці, при правильному проведенні процедури, з’єднання виходить надійним і міцним. В основі пайки мідних труб лежить капілярний ефект. При з’єднанні деталей між поверхнями утворюється невеликий зазор (не більше 0,4 мм), в який вводиться припой, розплавлений під впливом температури. Він рівномірно розподіляється по трубі за рахунок капілярного ефекту і з’єднує поверхні, утворюючи міцний шов. Тільки капілярна пайка застосовується для з’єднання мідних труб в процесі ремонту і будівництва. Капілярна пайка може бути низькотемпературною та високотемпературною.


Застосування флюсів

Флюси — активні хімічні речовини, очищають сполучаються поверхні від забруднень, тим самим покращують з’єднання труб, забезпечують більшу надійність шва. Для пайки мідних труб кількість флюсу повинно бути мінімально необхідне, після завершення залишки флюсу обов’язково видаляють. Флюс, що залишився на трубах, може викликати корозію металів. Як флюси використовують соляну, борну кислоту, каніфоль, смолу, віск. Найефективніше діють багатокомпонентні флюси. Для низькотемпературної пайки використовують розчин каніфолі в спирті, розчинники, вазелін, гідразин. Для високотемпературної — бура і її суміш з борною кислотою, солі калію, натрію, літію.

Застосування припоїв

Припій — це метал або сплав металів, він вводиться між деталями і розподіляється за рахунок капілярного ефекту. Для того щоб припій добре розподілився по поверхні, деталі повинні бути очищені за допомогою флюсу. Припій виконує найважливішу функцію в процесі пайки мідних труб — від нього залежить якість і міцність з’єднання. Він продається у вигляді дроту діаметром 2-3 мм. Існує великий ряд різноманітних марок припоїв. При низькотемпературної пайку використовують сплави металів з низькою міцністю (м’які) — олов’яно-срібні, олов’яно-мідні і олов’яно-мідно-срібні припої. При високотемпературної — тверді метали — мідно-фосфорні, мідно-срібно-цинкові, срібні. При цьому ж виді пайки можна застосовувати самофлюсуючі припої, в цьому випадку флюс не потрібен, достатньо лише механічно очистити поверхні.

Низькотемпературна (м’яка) пайка

Температура цієї пайки не перевищує 450 ° С. Вона використовується в водопостачанні та опаленні (якщо температура теплоносія не вище 130 ºС). Застосовується для з’єднання труб діаметром 6-108 мм. Ширина шва — 7-50 мм. Ця пайка безпечніша і зручніша високотемпературної, дозволяє отримати надійне з’єднання.

Високотемпературна (тверда) пайка

Температура такої пайки більше 450 ºС. Вона застосовується при з’єднанні газових труб діаметром 12-159 мм, водопровідних труб більше 28 мм діаметром, при температурі теплоносія більше 130 ºС. Високотемпературна пайка мідних труб дає саме міцне і надійне з’єднання, що дозволяє його замонолітити.

Послідовність процесу пайки

Капілярна пайка мідних труб збільшує вимоги до геометрії деталей. З’єднуються частини повинні бути рівно обрізані, не деформовані, задирки потрібно зачистити. Зовнішню і внутрішню поверхню труб слід механічно очистити від забруднень сталевою щіткою або дрібною шкіркою. Після очищення наноситься флюс тільки на зовнішню поверхню труби.  Деталі потрібно відразу з’єднати, щоб поверхня знову не окислилась. З’єднання здійснюють до упору з невеликим обертанням і видаляють надлишки флюсу. Нагрівання з’єднання здійснюють найчастіше пропановими пальниками. Полум’я потрібно постійно переміщати, не допускаючи перегріву ділянки труби. Прут припою час від часу підносять до капілярної щілини. Коли припій почне плавитися, він повністю заповнить щілину між деталями. Зазвичай кількість припою дорівнює діаметру труби. Полум’я пальника прибирають. З’єднання має охолонути до нормальної температури. В цей час його не можна переміщати. Після повного застигання потрібно видалити надлишки флюсу, припою і зачистити з’єднання.

Капілярна пайка мідних труб здійснюється при будь-якому просторовому положенні деталей. Після завершення роботи приміщення слід провітрити. При пайці водопровідних труб їх обов’язково треба промити від забруднень, які потрапили всередину.  Займаючись ремонтом і будівництвом необхідно дотримуватися правил безпеки.

x

Check Also

Прання білизни в пральній машині

Прання білизни в пральній машині для будь-якої домогосподарки стало буденним і простою справою. Пройшли часи, ...

колодязь

Як очистити колодязь? Способи очищення криниці

Колодязь — найпростіший варіант забезпечення заміського будинку водою. Головний його мінус — з протягом часу ...

Як позбутися мурах у будинку або квартирі

Чорні мурахи в будинку важко вивести з кількох причин. Якщо неправильно провести заходи дезінсекції, вони ...

натяжна стеля

Як самостійно відремонтувати натяжну стелю

Останнім часом натяжні стелі стали досить популярними і дуже багатьма використовуються тепер. Пояснити це можна ...

Політика конфіденційності.