Головна » Сантехніка » Устаткування для очищення води: як підібрати установку

Устаткування для очищення води: як підібрати установку

Про користь споживання чистої питної води відомо практично кожному. Тим часом знайти воду, гідну називатися чистою, сьогодні непросто. Надходить чи в житло вода з міського водопроводу або гойдається з свердловин неподалік від будинку — все одно ніяких гарантій того, що в ній відсутні шкідливі домішки, немає. Більш того, санітарні правила  допускають вміст солей, газів, металів, неметалічних домішок і органічних забруднень, хоч і в відносно невеликій кількості.


Чому потрібно очищати воду?

Потрапляючи в організм людини, забруднена вода впливає на внутрішні органи людини, кров, лімфу. Надлишок сполук заліза у воді підвищує ризик виникнення інфарктів і інсультів, викликає хвороби зубів, нирок, печінки, кишечника, погіршує репродуктивні можливості людини. Підвищення концентрації цинку загрожує розвитком захворювань рухового апарату, погіршенням роботи шлунка. Зростання вмісту марганцю призводить до хвороб сечостатевої системи, кістково-м’язового апарату, до ускладнень під час вагітності. Надлишок хлорвмісних сполук у воді викликає хвороби печінки та нирок, нервової та імунної систем, алергії, порушення функціонування серцево-судинної системи. Зростання концентрації сполук фтору погіршує стан зубів, кісток, суглобів, шлунково-кишкового тракту. Підвищений вміст сульфатів збільшує ризик появи каменів у нирках, як і ризик виникнення захворювань серця. Висока концентрація нітратів у воді отруює організм і веде до захворювань крові, серця, до сечокам’яної хвороби. Важкі метали, радіоактивні речовини, пестициди, нафтопродукти та інші органічні сполуки можуть викликати онкологію. Бактерії та інші мікроорганізми, що містяться у воді, часто ініціюють хвороби шлунково-кишкового тракту. При цьому необхідно очищати не тільки воду, що використовується для пиття. Наприклад, полив городу або саду водою, що містить сліди нафтопродуктів, також не принесе користі. Жорстка вода — в якій підвищена концентрація іонів кальцію і магнію — погано впливає на шкіру, погіршує смак страв при використанні в приготуванні, збільшує витрату миючих засобів, витрати на електроенергію.

На замітку

Всього один міліметр накипу на поверхні нагрівального елементу підвищує споживання енергії на 10%.

Також домішки несуть небезпеку для обладнання і будь-яких стикаються з водою поверхонь. Одні речовини настільки їдкі, що поступово самі роз’їдають матеріали, інші сприяють корозії, треті утворюють накип або суспензія, що перешкоджають роботі пристроїв і механізмів, що виводять їх з ладу. Тому установка системи очищення води — це не тільки турбота про здоров’я, а й спосіб зберегти дороге сантехнічне та опалювальне обладнання, техніку. Установки очищення води: вибираємо характеристики Вибираючи обладнання для водопідготовки і очищення води, потрібно взяти до уваги такі чинники:

 • норми споживання. Слід відразу оцінити, який обсяг води витрачається щодня, щоб поставити апаратуру відповідної потужності;
 • сезонність використання. Можливо, на дачі потрібно консервація системи очищення води на період сезонного відсутності господарів;
 • де буде використовуватися система очищення — в будинку або в квартирі, на якій площі і в яких умовах, для яких цілей потрібна вода. Від цього залежать, наприклад, обмеження за розміром, по площі монтажу, по продуктивності апаратури.

Але найважливіше умова: вибирати модулі системи очищення води потрібно, відштовхуючись від хімічного і бактеріологічного складу забруднень. Тому попередньо потрібно провести аналіз використовуваних джерел води. Очищення води — складний, багатоетапний процес. Можна виділити наступні загальні етапи:

 • Механічне очищення. Очищення води починається з видалення великих механічних домішок, таких як пісок, частинки глини, іржі, мінеральних відкладень. Нерідко використовується також освітлення, тобто усунення дрібніших домішок, присутніх у вигляді колоїдної суспензії.
 • Знезалізнення. Крім заліза, на цьому етапі часом віддаляються і домішки оксидів інших металів, наприклад марганцю або міді.
 • Тонка очистка, яка включає в себе процеси пом’якшення, знесолення, видалення розчинених газів, біологічної очистки води від мікроорганізмів.

Минуючи через всі ці етапи очищення вода не має шкідливих механічних, хімічних і бактеріологічних забруднень, в ній відсутні будь-які утворення розміром понад 0,1 мікрона.

Перерахуємо типові елементи систем водоочистки, що дозволяють позбутися від домішок.

 • Для видалення механічних домішок використовуються освітлювальні фільтри. З метою підвищення якості очищення воду можна пропускати послідовно через шари макропористого вугілля, де будуть фільтрувати частки побільше, а потім через мікропористої структури, що затримує частинки меншого діаметру. Крім механічних забруднень, такі фільтри частково затримують мікроорганізми і органічні сполуки. Крім вугільних, можуть використовуватися фільтри аналогічного призначення на основі алюмосилікатів або цеолітів.
 • Знезалізування. Як правило, очищення заснована на реакції окислення: двовалентне залізо окислюється до тривалентного, після чого фільтрується. Для окислення може використовуватися аерація або ж додавання реагентів-окислювачів. Поширена також пропускання води через вугільні або інші фільтри з каталізаторами, які прискорюють окислення.
 • Змягчувачі. Для зниження жорсткості воду зазвичай пропускають через іонообмінну смолу: при цьому іони Ca2 + і Mg2 + замінюються на іони Na ​​+.

Це цікаво.

З плином часу відбувається насичення іонообмінної смоли катіонами кальцію і магнію, ефективність пом’якшення води знижується. Щоб повернути колишні показники очищення, смолу можна промити в розчині кухонної солі.

 • Для видалення солей і більшості інших домішок використовуються фільтри зворотного осмосу. У таких фільтрах вода під тиском проходить через напівпроникну мембрану. Це найбільш універсальне і глибоке очищення, вода на виході має найвищу якість, однак і вартість подібних фільтрів помітно вище інших.
 • УФ-фільтри: для очищення від мікроорганізмів потік води обробляється світлом потужної ультрафіолетової лампи. Такі фільтри ставлять тільки після систем механічного очищення: каламутна вода погано просвічується, а значить, ефективність УФ-обробки значно знижується.

Види установок для очищення і водопідготовки

Якщо розглядати в цілому установки очищення питної води, їх можна віднести до систем або ступеневої, або мембранного фільтрування. Система ступеневої фільтрування заснована на послідовному пропущенні води через кілька картриджів, кожен з яких відповідає за очищення від певного виду забруднень. В першу чергу відбувається очищення від механічних домішок, потім майже завжди використовуються умягчители на основі іонообмінних смол. А от наступні картриджі підбираються залежно від того, які домішки переважають в даній воді. Це може бути очищення від заліза, нафтопродуктів, розчинених газів, бактеріологічних домішок — всього від трьох до семи вузько картриджів. Плюсом системи є її відносна дешевизна: подібні картриджі зазвичай коштують недорого. Але така її перевага, як можливість оптимальної «настройки» під переважаючі в даній місцевості види забруднень, стає недоліком в умовах, коли склад забруднень широко варіюється і, по суті, непередбачуваний, як це часто буває в містах.

Система мембранних фільтрів обладнання для очищення води працює на основі використання зворотного осмосу. Як вже говорилося, головна перевага осмотических мембран — універсальність. Вони справляються з очищенням від забруднень будь-якого типу, починаючи від механічних мікродомішок, іонів розчинених солей, органічних молекул і закінчуючи бактеріями і іншими мікроорганізмами. Особливість фільтрування за допомогою зворотного осмосу полягає в тому, що забруднення не осідають на мембрані, що грає роль фільтра (інакше вона б миттєво забилася), а відводяться частиною входить в картридж потоку води. Тому на кожен літр очищеної води доводиться від одного до п’яти літрів неочищеної, з підвищеною концентрацією домішок. Вода до мембрани повинна подаватися під тиском. Тому, якщо у водопроводі воно недостатнє, може знадобитися установка додаткової помпи для регулювання тиску при подачі води. Перший час все мембранні фільтри випускалися з накопичувальним баком — їх продуктивності не вистачало на те, щоб очищати відразу весь потік, і фільтрація відбувалася заздалегідь і поступово. Зараз продуктивність мембран помітно зросла, і в багатьох нових моделях накопичувальний бак не встановлюється — в ньому просто немає необхідності. Якщо через картриджі довгий час не проходить вода, на мембранах може з’явитися слиз, щось на зразок цвілі. Тому перед тим, як покинути будинок на тиждень і більше, господарям бажано законсервувати установку: відключити воду, зняти картриджі і, обернувши поліетиленом, прибрати в холодильник. Якщо ви хочете добитися ефективної фільтрації забруднень, не варто орієнтуватися на загальні характеристики води у вашій місцевості. Навіть в джерелах, віддалених один від одного на чотири-п’ять метрів, склад води може відрізнятися.